Na spletni strani Medicalnews.com pišejo o več študijah, ki so pod drobnogled vzele vpliv osamljenosti na zdravje in imunski sistem.
Novejše študije sicer nadgrajuje že prejšnje raziskave, ki so pokazale, da imajo starejši odrasli, ki se soočajo s skrajno osamljenostjo, za 14 % večje tveganje za prezgodnjo smrt. Večina raziskav pa je sicer pokazala, da lahko osamljenost in družbena izolacija, v katerem koli življenjskem obdobju, povečata tveganje za prezgodnjo smrt. Najbolj verjeten vzrok, ki ga izpostavljajo vse omenjene raziskave, naj bi bila večja dovzetnost za bolezni, ki jo povzroči dolgotrajna osamljenost.
Raziskovalne ekipe so tako prišle do zaključka, da imajo osamljeni ljudje večje tveganje za pojav vnetji v telesu in šibkejši imunski odziv kot ljudje, ki niso osamljeni. Znanstveniki to pripisujejo negativnemu odzivu, ki se zgodi v telesu na ravni genov – osamljenost naj bi povečala izražanje genov, ki sodelujejo pri vnetjih v telesu in zmanjšala izražanje genov, ki delujejo kot protivirusna obramba.
PREBERITE TUDI: Ali ocvrta hrana povzroča anksioznost in depresijo? Tako kažejo študije
Odziv „boj ali beg“
Raziskovalci so analizirali tudi izražanje genov v levkocitih pri rezus opicah - družabnih primatih, ki so sicer prebivali v Kalifornijskem nacionalnem raziskovalnem centru za primate. Opice so izpostavili visoki stopnji socialne izolacije. Tiste, ki so bile osamljene, so pokazale večje izražanje genov, ki sodelujejo pri vnetjih v telesu ter višjo raven nevrotransmiterja noradrenalina, ki je povezan z odzivom "boj ali beg" na stres.
Raziskovalci menijo, da osamljenost povečuje pogostost odziva "boj ali beg" v telesu, kar oslabi organizem, imunski sistem in njegove obrambne moči ter povečuje vnetja v telesu. To lahko ovira proizvodnjo belih krvničk, kar deloma pojasnjuje, zakaj so osamljeni posamezniki bolj izpostavljeni kroničnim boleznim. Še več. Ekipa je dokazala, da lahko takšen mehanizem resno ogrozi zdravje. Tako so v ločenem poskusu osamljene opice z oslabljenim imunskim odzivom okužili z opičjim virusom imunske pomanjkljivosti. Le-te so imele hitrejšo rast virusa v krvi in možganih.
Vseeno pa znanstveniki poudarjajo, da so potrebne dodatne raziskave, da bi natančno razumeli vse zdravstvene posledice osamljenosti in mehanizmov, ki delujejo v telesu, zaradi osamljenosti.
PREBERITE TUDI: BALDRIJAN: zmanjšuje tesnobo, pomirja, lajša bolečine, deluje proti nespečnosti...
VIR: https://www.medicalnewstoday.com/articles/303084