V 20. stoletju je znanost naredila ogromen preboj z zdravili, ki učinkovito zdravijo bakterijske okužbe, deloma tudi virusne, pa še mnogo vrsto drugih bolezni, zaradi katerih so v prejšnjih stoletjih ljudje tudi umirali. Delo zdravnika je bilo predvsem postavljanje diagnoz ter predpisovanje ustreznih zdravil, kar je medicina izredno učinkovito tudi počela. Ogromen napredek je napravila tudi na področju urgentnih stanj, poškodb in vseh zadev, ki se tičejo nenadnih sprememb na človeškem telesu.
V zadnjih 30 letih se je pričel skokovito porast bolezni, katerih vzrok je pretežno povezan s prehrano in načinom življenja. Teh bolezni je cela vrsta, od srčno žilnih bolezni, do različnih kroničnih obolenj, cela vrsta rakavih bolezni (čeprav so mnenja tu še zelo deljena), avtoimunih bolezni in še in še. Veliko teh bolezni je metaboličnih in so posledica presnovnih procesov v telesu, ti pa so neločljivo povezani s tem, kaj in kako jemo. Prav tako so močno povezani s slogom življenja.
Zdravniki se na tovrstne bolezni odzivajo enako, kot so se pred desetletji, njihov način zdravljenja ni dosti drugačen, kot je bil v 20. stoletju. Prvo se ugotovi bolezen, nato pa se predpiše ustrezno zdravilo. Imate torej težavo s previsokim pritiskom, sladkorjem in še čem? Greste k zdravniku, predpiše vam tablete in mislite, da ste s tem zadevo rešili in opravili. Seveda niste. Vse pogosteje se pojavlja vprašanje, ali je odziv medicinske stroke na vse te nove bolezni tudi edino ustrezen in predvsem ali je učinkovit. Ali ne bi bilo bolje, da bi se medicina na te bolezni, katerih vzrok tiči predvsem v načinu prehrane in življenja, odzivala drugače? Ali je edina možna rešitev ta, da vam prepišejo tablete? Je to najboljša rešitev, ki jo ima vaš zdravnik za vas v primeru teh bolezni? Je to še vedno edini način, da vam medicina tudi v 21. stoletju pomaga? So te, metabolične bolezni, ali bolezni sodobnega časa, kot jim rečejo, zdravijo le s farmacevtskimi izdelki? Pa naj gre za izdelke, ki vam jih prepiše zdravnik ali pa za izdelke, ki jih kupite kot prehrambeni dodatek? Ja, celo tako daleč smo prišli, da tabletam rečemo prehrambeni dodatek.
Zaradi izjemnega porasta teh bolezni, ki jim rečejo že kar kronične, se torej postavlja vprašanje ali se medicina v 21.stoletju primerno odziva na te novodobne bolezni? Očitno ne. Vendar, nima smisla, da čakate, da se bo zdravstveni sistem prilagodil in spremenil način zdravljenja teh novih bolezni, saj je preveč vpet v farmacevtske vode. Drugačen način pristopanja k zdravljenju teh bolezni leži izključno v vaših rokah, saj je za učinkovito rešitev težav potrebno spremeniti slog in način življenja. Od vas je odvisno, kaj boste jedli, kako boste jedli, kakšno hrano boste kupovali, kako boste živeli. In od vas je v pretežni meri odvisno, ali boste zboleli za temi sodobnimi boleznimi ali ne. Ne pričakujte od medicine, ki še vedno deluje enako kot v 20.stoletju, da bo z enakim pristopom pozdravila vaše bolezni, katerih vzrok ni bakterija ali kaj drugega, temveč predvsem vaš naprimeren življenjski slog. Stopiti je potrebno ven iz tega ponorelega potrošniškega vlaka, ugasniti televizor, iti v naravo ter se zgledovati po prehrani naših prednikov. Odgovornost za svoje zdravje ne prenašajte le na medicino in farmacijo temveč se bolj posvetite sebi in svojemu načinu življenja. Tu leži ključ do boljšega zdravja v 21.stoletju.
Še več o avtorici prispevka boste našli tukaj in tukaj.