Veliko sorodnikov oskrbovancev domov upokojencev je v času epidemije in posledičnih izrednih koronaukrepov v domovih upokojencev svoje ostarele starše, ki so morali biti zaprti v domovih in tudi v svojih sobah vzelo iz domov v domačo oskrbo.
V tem času so bili oskrbovanci v skladu z aktualnimi koronapaketi upravičeni do povračila oskrbnine zaradi umika v domačo oskrbo.
Bo to veljalo tudi jeseni, če bo ponovno razglašena epidemija?
Do konca letošnjega leta
Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so za zaščito ter pomoč stanovalcem v domovih za starejše občane in pri drugih izvajalcih socialno-varstvenih storitev sprejeli številne finančne ukrepe, med katerimi je tudi povračilo oskrbnine zaradi umika v domačo oskrbo.
Kot smo lahko prebrali na spletni strani ministrstva, vsi ti finančni ukrepi veljajo do konca letošnjega leta. V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije opozarjajo, da je bilo to pravico, ki so jo vsakič znova omogočili koronapaketi, doslej možno uveljavljati samo v času epidemije.
Kaj pa oskrbovanci, ki nimajo svojcev oziroma te možnosti?
Pa vendar vsi oskrbovanci domov upokojencev nimajo svojcev, ki bi lahko v izrednih razmerah doma skrbeli za njih, zato jim ne preostane drugega kot da ostanejo v domu upokojencev, kjer se je zaradi oteženih pogojev zelo povečala potreba po dodatnem kadru.
"Za zagotavljanje dodatnega kadra na osnovni in socialni oskrbi na področju institucionalnega varstva je bila izdana Uredba o zagotovitvi javnih sredstev za financiranje dodatnih kadrov pri izvajalcih socialnovarstvene storitve institucionalnega varstva v javni mreži. Izvajalcem so bili izdani sklepi o obsegu sredstev za financiranje dodatnega kadra za obdobje dveh let v skupni višini 29 milijonov evrov. Na tej podlagi so (bila) zagotovljena sredstva za 620 dodatnih zaposlitev za vse izvajalce institucionalnega varstva v javni mreži, pri čemer je 550 dodatnih zaposlitev v domovih za starejše. Uredba velja do avgusta 2022," je zagotovilo ministrstvo.
Tako je bilo v obdobju od 22. avgusta 2020 do 31. maja 2021 preko sklenjenih pogodb o zaposlitvi v socialno varstvenih zavodih dodatno zaposlenih povprečno mesečno 535 ljudi.
Izgradnja 850 dodatnih mest v domovih za starejše in nove koncesije
Z namenom učinkovitega preprečevanja širjenja koronavirusa in drugih nalezljivih bolezni v domovih za starejše v prihodnje potekajo aktivnosti za modernizacijo obstoječe infrastrukture institucionalnega varstva in za zagotavljanje novih zmogljivosti:
- Javni razpis za sofinanciranje vlaganj v infrastrukturo React EU, ki je namenjen javnim socialnovarstvenim zavodom za sofinanciranje investicijskih projektov, katerih namen je zagotoviti varno bivalno okolje v primeru izbruha epidemije. Zagotovljenih je 93 milijonov evrov nepovratnih namenskih sredstev za obdobje od 2021 do 2023. Na prvi rok so prejeli 39 vlog. Drugi rok je 27. avgust 2021.
- V proračunu RS je za letošnje in prihodnje leto zagotovljenih 30 milijonov evrov za investicije v domove za starejše.
- V okviru Načrta za okrevanje in odpornost so načrtovana sredstva v višini 59 milijonov evrov za izgradnjo 850 dodatnih mest v domovih za starejše.
- Ustrezna infrastruktura in dodatna mesta v domovih za starejše se bo v prihodnjih letih zagotovila tudi s podelitvijo koncesij. Marca letos so tako že bile podeljene koncesije za 1.285 novih mest za celotno območje Slovenije, 24. junija 2021 pa je bil objavljen nov Javni razpis za podelitev koncesij za opravljanje institucionalnega varstva v domovih za starejše za okvirno 1.100 mest.