Temeljito umivanje in ščetkanje zob je ključno za zdravje ustne votline. Ne pomaga pa vedno pri odstranjevanju rumenih madežev in zagotavljanju sijoče beline zob. Ter nasmehov, kakršne vidimo v reklamah in revijah ter po katerih bolj ali manj hrepenimo prav vsi.
Tudi vi razmišljate o beljenju zob?
Preden se odločite za ta poseg, je dobro, da se zavedate vseh morebitnih neprijetnih posledic. Ne le tega, kako bodo potem vaši zobje videti beli in čudoviti.
Skupaj z belimi zobmi pogosto pride tudi preobčutljivost
Beljenje zob je hitra in preprosta rešitev za porumenele zobe, ki obljublja sijoč nasmeh za dvig samozavesti, a lahko prinese tudi neprijetne posledice.
Najpogostejša neželena posledica po beljenju zob je preobčutljivost zob. Beljenje namreč vpliva na dentin, ki določa naravno barvo zob in je nekoliko bolj rumene barve. Preobčutljivost pogosto nastane zaradi prehoda belila skozi sklenino in dentin proti zobnemu živcu, kar povzroči (pre)občutljivost in nelagodje.
Nemogoče je napovedati, ali bo preobčutljivost po beljenju zob prizadela ravno vas, vendar je verjetnost kar velika. Najučinkovitejša pomoč pri tem je uporaba zobne paste za občutljive zobe, vendar te ta neprijeten občutek skelenja v zobeh le blažijo.
Pekoče dlesni in neenakomerna pobeljenost
Postopek beljenja zob pogosto povzroči tudi pekoče dlesni - neprijetnost, ki nastane, ko raztopina za beljenje uide na dlesni, kar še poslabša nelagodje in razdraženost ustne sluznice.
Neredko se zgodi tudi, da se zobje ne pobelijo enakomerno, tako da se med sijočimi belimi zobmi pojavijo tudi popolnoma razbarvani.
In katere so še druge rešitve za bolj bele zobe?
Do sijočega belega nasmeha lahko pridete tudi z zobnimi furnirji oziroma tankimi lupinami, s katerimi obložijo sprednje strani zob. Ker se morajo omenjene lupine popolnoma prilegati zobem, je potrebno zobem pobrusiti zunanjo plast - zobni emajl, ki je neobnovljiv.
S tem postopkom tako res dobite filmsko bele zobe, toda tudi za vedno spremenite svoje naravne zobe. In ne pozabite: zobne furnirje je treba menjati na okoli deset let.
Pred posegom preverite stanje svojega zobovja
Preden se torej odločite za katerikoli postopek, se dobro pozanimajte pri svojem zobozdravniku, kakšna so tveganja glede na vaše stanje zobovja, da vas ne bodo neprijetne posledice beljenja zob preveč presenetile.
In seveda ne pozabite na redno ščetkanje in nitkanje, saj prav nič ni tako trpežno in obstojno kot vaši zdravi ter naravno beli zobje.