Znaki, ki nakazujejo na težave s hemoroidi
Če po opravljeni veliki potrebi na blatu odkrijemo sledove krvi, se tega zagotovo prestrašimo. A kljub temu velika večina ljudi o težavah v predelu zadnjika ne govori zlahka in potrebuje veliko poguma, da se odloči za obisk zdravnika.
Ločimo dveh vrsti hemoroidov, prvi so notranji, drugi pa zunanji.
Razlika med notranjimi in zunanjimi hemoroidi
Značilni znaki, ki nakazujejo, da gre za notranje hemoroide, je sveža, svetlo rdeča kri po opravljeni veliki potrebi. Notranji hemoroidi so neboleči, a če jih ustrezno ne zdravimo, se začnejo raztegovati in izstopati skozi zadnjično odprtino ter postanejo boleči. Takrat govorimo o zunanjih hemoroidih. Nabrekle predele ven (žilne vozle), ki se pojavijo zunaj, v okolici zadnjične odprtine, imenujemo torej zunanji hemoroidi. Ta predel je dobro oživčen, zato so zunanji hemoroidi občutljivi na dotik. Zaradi vnetja se ob izhodu zadnjika pojavi oteklina. Če se v žilnih vozlih kri strdi, postanejo zunanji hemoroidi posebno boleči in bolniku povzročajo težave pri sedenju in hoji.
Ni vsaka krvavitev znak hemoroidov
Krvavitev ob odvajanju blata pa lahko povzročajo tudi razpoke (fisure) v sluznici zadnjika, ki nastanejo zaradi napenjanja ob odvajanju zasušenega blata. Te so dokaj pogoste in mnogi, ki jih imajo, menijo, da gre za hemoroide.
A hemoroide lahko prepoznamo tudi po drugih znakih. To so: srbečica, pekoč ali nelagoden občutek v predelu zadnjika, sluzast izloček.
Vsi ti znaki pa se lahko pojavljajo tudi pri nevarnih boleznih, kot sta rak debelega črevesja in rak danke, zato je treba o njih spregovoriti z osebnim zdravnikom, ki bo s pregledom ugotovil njihov vzrok.
Kako hemoroidi nastanejo?
Hemoroidi so po nastanku zelo podobni krčnim žilam na nogah. Ob večjem napenjanju pri veliki potrebi se zviša pritisk v trebušni votlini in žile – vene v danki se razširijo kot prenapolnjen balon. Če se to dogaja pogosto, ostane žila razširjena in tako nastanejo hemoroidi. K pojavu hemoroidov s tega vidika pomembno prispeva neustrezno, sedeče odvajanja blata.
Kaj vpliva na nastanek hemoroidov?
Kot kažejo študije, je za iztrebljanje v sedečem položaju potrebno bistveno več napenjanja kot za iztrebljanje v človeku naravnem položaju, čepe.
Prav tako pa nastanek hemoroidov lahko spodbudi nosečnost, saj večje pritiske povzroča tudi rastoči plod in kasneje porod. Hemoroidi so pogostejši pri ljudeh s čezmerno telesno težo in pri ljudeh s pretežno sedečim poklicem. Na nastanek hemoroidov pa ima velik vpliv tudi dednost.
Kako preprečiti nastanek hemoroidov?
Sami lahko poskušate preprečiti nastanek hemoroidov že s tem, da upoštevate sledeče nasvete: skrbite za redno in mehko odvajanje blata, se vsak dan gibate, ne dvigujete težkih bremen, pijete zadosti tekočine, skrbite za zdravo in uravnoteženo prehrano ter upoštevate napotke, ki jih najdete tukaj.

Diagnoza zdravnika: Hemoroidi
Kaj lahko storimo, če nam zdravnik potrdi, da imamo hemoroide? V lekarnah je na voljo nekaj učinkovitih izdelkov brez recepta, s katerimi lahko lajšate te zdravstvene nevšečnosti.
Pri notranjih in zunanjih hemoroidih, razpokah zadnjika in vnetjih sluznice zadnjika in danke lahko uporabite tudi svečke PROKTIS-M in tudi mazilo PROKTIS-M Plus. Izdelki PROKTIS-M vsebujejo hialuronsko kislino. Ta pomaga pri obnovi sluznice zadnjika in danke.
Rektalno mazilo PROKTIS-M Plus vsebuje tudi naravne sestavine, ki blažijo srbenje, oteklino in bolečino. Na obolelo mesto ga lahko nanesete večkrat dnevno ali ga z nastavkom iztisnete v črevo (po odvajanju blata). Za notranjo uporabo so priporočene svečke PROKTIS-M. Najbolje jih je uporabiti zjutraj po odvajanju blata. Pred nanosom mazila ali vstavitvijo svečke prizadeto mesto umijte s hladno vodo in ga dobro osušite s čisto brisačo.
Prednost izdelkov PROKTIS-M je, da so namenjeni za vsakodnevno, tudi dolgotrajno uporabo.
PROKTIS-M je na voljo BREZ RECEPTA v lekarnah in specializiranih prodajalnah.

Promocijsko sporočilo