Razvoj in industrializacija sta izjemno obremenila naravo, posledice se kažejo v onesnaženem zraku, kontaminirani vodi in zastrupljenih tleh. Spremembe se odražajo tudi na kvaliteti hrane, ki jo uživamo kar posledično vpliva tudi na naše zdravje. Tudi hrana, ki jo dandanes uživajo hišni ljubljenčki in domače živali, je industrijsko obdelana. Veliko živil je pridobljenih v nenaravnem okolju in so se popolnoma oddaljila od svoje prvotne oblike, zato je večja pojavnost neželenih reakcij na hrano popolnoma razumljiva. Čeprav so alergije na hrano najbolj poznane, obstajajo tudi drugi razlogi za preobčutljivostne reakcije na hrano. Ena od teh je intoleranca na hrano. ki brez pravočasnega diagnosticiranja in primernega zdravljenja povzročijo kronične prebavne in sistemske težave živali in vplivajo na večjo dovzetnost za razvoj drugih prehranskih alergij.
O tem smo se pogovarjali z dipl. bioteh. (UN) Urško Treven iz podjetja DNK – ANALIZE d.o.o. Kaj moramo storiti, če opazimo, da ima naš ljubljenček težave z določeno hrano? Kaj lahko to povzroči? Pri neželenih reakcijah na hrano je najbolj pomembno pravočasno odkrivanje živil, ki živali škodijo. Nezdravljena prehranska intoleranca vodi v sindrom razdražljivega črevesja, pojava prekomerno prepustnega črevesja in obremenitve imunskega sistema, kar se odraža na celotnem počutju in zdravju živali.
Kakšni so najpogostejši znaki prehranske intolerance pri psih in mačkah? Živali, ki trpijo za prehranskimi intoleracami imajo želodčno-prebavne težave (bruhanje, driska, napenjanje, zaprtje), težave s kožo (dermatitis, srbečica, prekomerno izpadanje dlake), dihalne težave ali ostale težave, za katere doslej ni bilo mogoče ugotoviti pravega vzroka. Za prehransko intoleranco so značilna ponavljajoča se vnetja in slaba odpornost, ki je posledica preobremenjenosti imunskega sistema, vzrok za to pa so lahko tudi prehranske intolerance. Te živali pogosto spremenijo tudi svoje vedenje.
Najpogosteje so psi in mačke preobčutljivi na govedino ali kravje mleko, žitarice (pšenica), sojo in ostale dodatke v hrani. Vseeno pa je prehranska občutljivost individualna lastnost vsake živali in ni redkost, da žival ne tolerira živil, ki imajo sicer nizko tveganje za občutljivost. 20–30 % psov in mačk z neželenimi reakcijami na hrano trpi tudi za alergijo, zato je testiranje prehranske intolerance primerno tudi za pse z že potrjenimi alergijami. Pri intoleranci na hrano gre namreč za drugo vrsto imunskega odziva na prehrano, ki pa prav tako zmanjšuje kvaliteto življenja živali.
Kako vemo kdaj gre za alergijo ali kdaj za intoleranco? Ker je reakcija pri alergiji na hrano takojšnja in pri težjih primerih zelo burna, je razmeroma lahko ugotoviti, na katero živilo je žival alergična. Pri intoleranci se simptomi pokažejo kasneje, lahko tudi do dva dni po zaužitju neprimerne hrane. Na začetku niso jasno izraženi – lahko gre za slabše počutje, brezvoljnost, manjše prebavne motnje, praskanje –, vendar lahko postanejo kronični, če se jih ne odpravi.
Kako zdraviti prehransko intoleranco pri ljubljenčku? Za razliko od zdravljenja prehranskih alergij z imunoterapijo zdravljenje prehranskih intoleranc temelji zgolj na usmerjeni izločevalni dieti, ki ne vključuje živil, na katera je žival preobčutljiva. Prehranske intolerance so lahko prehodnega značaja ali pa trajajo celo življenje, če ima žival trajne presnovne pomanjkljivosti. Pri odpravljanju občutljivosti na hrano je potrebno več pozornosti posvetiti prebavilom. Prvi ukrep, ki ga je potrebno narediti je popolna izločitev živil, na katera je žival intolerantna iz prehrane. Prehranski dodatki v obliki encimov, probiotičnih kultur in drugih snovi, ki pospešijo obnovo poškodovane črevesne sluznice ugodno vplivajo na prebavni sistem in posledično na izboljšanje počutja živali.
Še več informacij boste našli tukaj.