Kaki raste tudi v Sloveniji, gojijo ga predvsem v Slovenski Istri, na Vipavskem in v Goriških Brdih. Je rumene, oranžne ali rdeče barve. Obira se od konca septembra do začetka decembra. Je sladek, nekatere sorte pa imajo tudi trpek okus.
Pri nakupu kakija bodite pozorni, da sadeži niso poškodovani, da so lepo čvrsti, da niso že preveč mehki. Bolje je kupiti manj zrele sadeže, saj se proces zorenja nadaljuje tudi, ko jih prinesemo domov. Če želite zorenje pospešiti, kakije zaprite v posodo skupaj z jabolki ali bananami.
Kaki vsebuje veliko sladkorjev
Če imate radi kaki, potem veste, da je ta sadež zelo sladek. Vsebuje veliko sladkorjev (predvsem glukozo in fruktozo), pa tudi vlaknine in ostala mikro hranila, kot so vitamin C, beta karoten in vitamin A, med minerali pa prevladuje kalij. Kaki vsebuje tudi številne antioksidante.
Kaki je zdrav, preprečuje razvoj kroničnih bolezni, vključno z arterosklerozo in drugimi srčno-žilnimi obolenji.
Nasveti za pripravo kakija
Še najboljši je svež, ravno prav zrel sadež, tega si lahko privoščimo za malico, dal nam bo veliko energije. Če je sadež mehkejši, ga lahko pojemo z žlico, izboljšamo pa ga lahko tudi tako, da v skodelico damo kaki, ga pretlačimo in dodamo nekaj žlic grškega ali navadnega jogurta.
Če imamo na zalogi veliko kakija, ga lahko zamrznemo. To storimo tako, da kakije spasiramo, dodamo sok limone, da ne porjavi, nato pa zapakiramo v manjše vrečke in hranimo v zamrzovalniku do šest mesecev. Takšen kaki lahko kasneje porabimo za sladice, dodamo v smuti, itd.
PREBERITE TUDI: Iz Jožičine kuhnje: Pripravki iz rožmarina (vino, liker, čaj, sol, kopel...)