Kako vnuku predstaviti demenco?

Moje zdravje > Bolezni | piše: Helena Primic | 10.1.2024
Preverite nekaj idej, kako se lotiti pogovora z vnukom o demenci, da se bo otrok lažje vedel razumevajoče in empatično do dementne osebe v družini.
Vnuku razložite, da če je dementna oseba v nerodni situaciji, se ji ne sme nikoli norčevati ali je spravljati v zadrego. (Foto: Freepik.com)
Vnuku razložite, da če je dementna oseba v nerodni situaciji, se ji ne sme nikoli norčevati ali je spravljati v zadrego. (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Imate v družini dementnega bolnika in ne veste, kako vnuku približati to bolezen, da bo lahko v odnosu do osebe z demenco čim bolj razumevajoč in empatičen?

Zbrali nekaj idej, kako se lotiti pogovora z otrokom o demenci.

 

Pogovor o spominu in možganih

Če je vnuk bolj znanstvene sorte in ima pogosto veliko vprašanj, se lahko odpravita v knjižnico ali na spletu poiščeta informacije o možganih. Kako delujejo, kako nastanejo spomini in kaj se z možgani dogaja s staranjem.

Za otroke in odrasle je zelo uporabna primera, ki o spominih govori kot o mehurčkih v možganih, ki pri dementnih bolnikih začnejo intenzivneje pokati.

Dementen bolnik je torej še vedno ista oseba kot prej (še vedno tisti dedek, ki te ima rad in te je naučil loviti ribe), le določene spomine izgublja in je zato za okolico videti drugačna, predvsem pa vse bolj izgubljena, saj ima vse manj spominov in sposobnosti za samostojno življenje, za katere prav tako potrebujemo zmožnost spominjanja.

 

Skupno branje knjige Babica Marica razmišlja drugače

Tudi težje vsebine otroci najlažje sprejemajo skozi zgodbe in pravljice. Zato lahko skupaj z vnukom prebereta pravljico Babica Marica razmišlja drugače, ki je izšla pri založbi Artep in jo je napisala Petra Boh.

V slikanici, ki jo je ilustrirala Andreja Karba, tudi sedemletna Ana opazi, da babici Marici, s katero je poprej preživljala svoja poletja in jo je pred dvema letoma celo naučila plavati, nenadoma ni več od igre, večkrat išče svoja očala, četudi jih ima pred nosom, ji postavlja ista vprašanja, se pogosto razjezi in tudi razjoče. Zdravniki ugotovijo, da ima babica Marica demenco.

Ana, ki sicer pogreša staro babico, na koncu sklene, da četudi bo nekoč babica Marica morda vse pozabila, je ona ne bo nikoli pozabila in ji bo vedno pomagala točno tako kot sta včasih skupaj z babico pomagali živalim na babičinem vrtu.

 

Oblikovanje plakata 10 pravil življenja z dementno osebo

Ker se dementne osebe v veliki večini primerov ne zavedajo svoje dementnosti oziroma jo zanikajo, se je v komunikaciji z njimi treba držati posebnih pravil, ki jih je dobro predstaviti tudi otrokom.

Morda tako, da skupaj z vnukom izdelata plakat, ki naj seveda ne bo na vidnem mestu, da ga ne bi slučajno opazila dementna oseba.

1) Ne kregaj se. Z dementno osebo se nikoli ne prerekaj, raje se v tistem trenutku strinjaj z njo, četudi v resnici ne misliš tako.

2) Pozabi na logiko. V pogovoru raje usmeri pozornost na želeno vsebino kot da dementno osebo prepričuješ z logičnimi razlogi in dokazi.

3) Preusmeri pozornost. Če je dementna oseba v nerodni situaciji, se ji nikoli ne norčuj ali jo spravljaj v zadrego, temveč raje preusmeri pozornost na kaj drugega.

4) Spoštljivo jo podpri. Čeprav dementna oseba potrebuje vse več skrbi drugega, se do nje ne vedi kot do otroka in ji ne pridigaj, temveč jo raje spodbujaj in spoštljivo podpri.

5) Obujaj spomine. Skupaj z dementno osebo obujaj spomine, nikoli pa ji ne reci, naj si nekaj zapomni ali se čudi, kako to, da se ne spomni.

6) Ponavljaj brez očitkov. Čeprav je dementni osebi treba veliko in vse več reči znova in znova ponavljati, ji nikoli ne reci Pa saj sem ti že povedal!.

7) Usmeri se na močne strani. Usmeri se na to, kar dementna oseba zmore, in ji ne govori, česa vse ne zmore.

8) Nikoli nič ne zahtevaj. Za vsako reč jo vedno prosi, nikoli ne zahtevaj, četudi je dementna oseba že zelo odvisna od tvoje pomoči.

9) Spodbujaj in vedno ostani spoštljiv. Dementno osebo ves čas bolezni spodbujaj, pa četudi le za majhno reč, in je nikoli ne zaničuj zaradi tega, ker izgublja tudi najosnovnejše sposobnosti.

10) Namesto prisile izberi podporo. Dementne osebe nikoli v nič ne prisiljuj, temveč jo podpri in okrepi tam, kjer je njena izguba sposobnosti ter opravilnosti največja.

 

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Kako ohraniti živahno spolnost tudi v menopavzi?

Velja splošno prepričanje, da naj bi v zrelih letih med...

6 navad, ki povečujejo tveganje za demenco in Alzheimerjevo bolezen

Strokovnjaki opozarjajo pred navadami, ki uničujejo naš...

Težave s spanjem: 5 najpogostejših vzrokov in rešitev

Težave s spanjem so lahko tudi znak katere od bolezni, ...

Vpliv hormonskih sprememb na kosti: osteoporoza pri ženskah po menopavzi

Menopavza prinaša številne hormonske spremembe, ki pome...

Kako pomembna je hidracija za zdravo staranje?

Hidracija igra ključno vlogo pri počutju, energiji in z...

Bolečina v prsnem košu: kdaj ukrepati in zakaj?

Bolečina v spodnjem delu prsnega koša je pogosta težava...

Kako naravno znižati holesterol v treh korakih

Povišan holesterol je eden glavnih dejavnikov tveganja ...

18 zgodnjih opozorilnih znakov raka, ki jih ne smete ignorirati

Rak je ena najpogostejših bolezni sodobnega časa, a pra...

Hodulje, rolatorji in sprehajalne palice: Pomoč pri gibanju za boljšo mobilnost

Vse več ljudi se srečuje z različnimi težavami pri giba...

Psihološko - socialna prilagoditev na starost: Osamljenost je tiha rana sodobnega časa

Ljudje so od nekdaj živeli v skupnostih. Člani skupnost...

Senzor Dexcom G7: Prihodnost obvladovanja sladkorne bolezni

Za obvladovanje sladkorne bolezni predstavlja neprekinj...

Izšla je januarska revija Vzajemnost 2025

Stare hiše so bile zdrave, saj so znali naši predniki s...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.