Ena najlažjih stvari, kar jih lahko naredite za svoje zdravje je, da se vsak večer po večerji sprehodite, trdijo strokovnjaki.
Že dolgo je znano namreč, da takoj po obroku ni dobro počivati. Sploh pa ni dobro, da zadnji obrok v dnevu pojemo tik pred spanjem.
Še nekaj ur po sprehodu nižja raven sladkorja v krvi
Hoja je zdrava, to nam strokovnjaki sporočajo že dolgo. Je enostavna oblika gibanja, ki si jo lahko privošči skoraj vsak. Je pa res, da si včasih zelo težko najdemo čas. Ampak, naj vas vodi misel, da čas, ki ga vlagamo vase, ni nikoli zapravljen zaman.
Študije so pokazale, da je hoja po obroku celo tako koristna, da lahko pomaga preprečevati razvoj bolezni, strokovnjaki so potrdili, da lahko s sprehodom preprečimo celo razvoj sladkorne bolezni tipa 2.
PREBERITE TUDI: Kako se lotiti rehabilitacije po menjavi kolka?
To je dokazala študija, v kateri so sodelovali starejši ljudje. Ti so po obroku 15 minut namenili gibanju, odšli so na sprehod. Hoja pa je zelo vplivala na raven sladkorja v krvi. In dobri rezultati so se kazali še nekaj ur po sprehodu.
15- do 20-minutni sprehod po vsakem obroku
Raziskave so pokazale še, da je za starejše ljudi zelo priporočljivo, da se sprehodijo po večerji. Če si torej okrog 18. ure vzamete čas za zadnji obrok, naj bo ta sestavljen iz zdravih živil. Pojejte ga počasi, nato počakajte nekaj minut, nato pa se odpravite na 15 do dvajset minut dolg sprehod.
Tako boste veliko hitreje hrano prebavili, pospešili boste pretok krvi, metabolizem, počutje bo boljše, raven sladkorja v krvi bo v mejah, pa tudi spali boste lažje.
Če že imate navado, da se vsak dan odpravite na sprehod, to navado kar obdržite. Le dodajte še 15 minut večernega sprehoda, pa bo še toliko boljše, svetujejo strokovnjaki.
Kaj točno se dogaja z našim telesom med hojo?
Mišice, ki so v gibanju in ki jih pri hoji uporabljamo, pričnejo uporabljati glukozo za energijo. Na tak način črpajo glukozo iz krvi, zato se raven sladkorja v krvi znižuje.
Strokovnjaki zato pravijo tudi, da je hoja po obroku bolj koristna od hoje pred obrokom. Seveda pa ni priporočljivo, da hodimo takrat, ko jemo težko hrano, ko je obrok prevelik. Tega se zato poskušajmo na vsak način izogibati.
PREBERITE TUDI: Povečanje odločnosti za gibanje pri odraslih: vpliv na mikrobioto in možgane