Tako kot vsi oreščki tudi kostanj vsebuje masti, ampak v precej manjši količini. Zato lahko kostanj jeste tudi, če želite shujšati, saj ne redi.
Ker pa vsebuje številne vitamine in minerale, ga štejemo med zelo zdravo hrano.
Kaj vse vsebuje in kako ga jesti?
Kostanj vsebuje vitamin C, vitamine B1, B2, B6, vsebuje folate (tako kot zelena listnata zelenjava), pa tudi folno kislino, vlaknine, magnezij, baker, mangan, kalcij, železo, cink in kalij.
Kostanj lahko jeste kuhan, pečen, lahko ga pripravite kot pire, jedi, ki ga vsebujejo, je veliko. Še najbolje pa ga je uživati kot samostojno jed. Ne vsebuje glutena, zato ga lahko uživajo tudi tisti, ki so nanj občutljivi.
Kostanj kot zdravilo
Kostanjev čaj: z njim zdravite prebavne težave, krepite in zdravite ledvice. Čaj pomaga tudi pri astmi in bronhitisu.
Divji kostanj za vene in krčne žile
Zelo pomembno je, da razlikujete med divjim in domačim kostanjem. Divji namreč ni užiten! Iz njega pa izdelujejo razne kreme, tinkture, saj je zdravilen. Divji kostanj pomaga pri težavah s krčnimi žilami, z razširjenimi venami, odpravlja popokane kapilare, zdravi hemoroide in prostato.
Odpravlja odvečno vodo
Kostanj je odličen naravni diuretik, pomaga pri odvajanju odvečne vode iz telesa, je pomoč pri hujšanju, krepi delovanje ledvic in mehurja. Poleg tega pa krepi tudi črevesje in skrbi za dober pretok hrane skozenj.
Krepi srce, znižuje holesterol
Kostanj krepi srce in ožilje, pomaga pa tudi pri zniževanju nevarnega holesterola.
Zdravi revmo
Kostanj vsebuje protivnetne sestavine, zato zdravi tudi revmo in artritis. Pomaga pri lajšanju bolečin pri vnetih sklepih in kosteh.