Leta 2017 je Tjaša Bevc prebrala navdihujoč članek o malih kvačkanih hobotnicah, ki pomagajo nedonošenčkom. Projekt se je začel izvajati na Danskem, po tem ko je očka nedonošenčka prosil prijateljico, če njegovemu sinu nakvačka hobotnico z zavitimi lovkami.
Razširilo se je po celem svetu
Idejo so zelo lepo sprejeli v lokalni porodnišnici, kasneje po celotni državi, kmalu pa je projekt razširil svoje lovke po celem svetu.
Tako je prvo hobotnico poslala na Društvo za pomoč prezgodaj rojenim otrokom skupaj z opisom projekta in idejo, kako bi lahko to potekalo tudi pri nas.
»Prispel je september in skupaj še z dvema kvačkaricama sem bila povabljena v porodnišnico Ljubljana na ogled EINT in tudi predstavitev malih junakov. Dokler malih junakov ne vidiš v živo, si je nemogoče predstavljati kako resnično majhni so. Ravno takrat je bil v inkubatorju tudi mali Tim, ki je bil rekorder tisto leto in je danes navihan fantek. Malo večji kot očkova dlan, je postal moj junak in navdih, da ta projekt zaživi,« začetke opisuje Tjaša.
Tjaša Bevc je Projekt Hobotnica Sloveniji predstavila leta 2017. (Foto: osebni arhiv)
Vedno več pridnih kvačkaric
Projekt se je nato razširil preko Facebooka, kjer je poiskala ogromno pridnih kvačkaric, ki že nekaj let sodelujejo pri projektu in pridno kvačkajo male hobotnice in meduze.
»Ves čas prihajajo tudi nove in naša mreža se širi ter povezuje vse generacije. In to je tudi namen tega projekta. Povezovanje generacij, ki s pomočjo kvačke in bombažne preje ustvarjajo male mehkužce, ki postanejo prvi prijatelji malih junakov,« pove Tjaša.
Kvačkarice se projektu pridružujejo iz različnih razlogov - ker imajo tudi same nedonošenčke, nekatere so tudi rojene prezgodaj, nekaterim je to delo v sprostitev in terapijo, vse pa imajo nekaj skupnega - z malimi hobotnicami pošiljajo dobre misli in pomoč malim borcem.
"Po "nalogu" društva upokojencev sem šla v novo nastali večgeneracijski center z namenom, da povežemo eno skupino z ročnimi deli. V medijih sem zasledila novičko o hobotnicah za nedonošenčke in to se mi je zdelo ravno prav. Z vodjo VGC sva se dogovorili, poklicala sem še par upokojenk in si naredila profil na FB. Našla sem načrte, naredila prvo hobotnico in navdušila še ostale. Te dni bo minilo že štiri leta, kar se družimo in kvačkamo. Poleg hobotnic delamo še igrače za vrtec , odejice, šale in rokavice za oskrbovance v domu upokojencev. Tako pokrivamo celotno življenjsko obdobje, se učimo, družimo in neverjetno dobro zabavamo," pove Jožica Knaflc.
Zakaj hobotnice?
Lovke hobotnic nedonošenčke spominjajo na popkovino, s katero se igrajo v trebuhu in jim v inkubatorju predstavlja neko tolažilno okolje. Njihove male ročice se raje igrajo z lovko kot s cevko, preko katere se hranijo.
»Prejela sem veliko sporočil staršev, ki mi pišejo kako veliko jim pomenijo hobotnice in kako se dobro počutijo, ko vejo da njihovi otroci niso sami v inkubatorju in imajo nekaj kar lahko stisnejo k sebi. Vesela sem, da hobotnice ostanejo spomin na prvo veliko zmago in opomin, da njihovi otroci zmorejo vse. Njihove zgodbe so naš navdih, da nadaljujemo s svojim delom,« zaključi Tjaša Bevc, mama hobotnic.
Če tudi vi radi kvačkate, se projektu lahko pridružite >>TUKAJ<<.