Danes sta po nekaj zapletih, ki smo jih imeli (Adam je imel diagnozo cerebralne paralize, oba sta imela razširjene ventrikle in dele ledvic, fizioterapije in druge različne obravnave), zdrava 4-letnika, ki mi polepšata vsak dan in seveda kdaj pa kdaj, kot vsi otroci, tudi spravita ob živce.
Junaki prvega nadstropja
Moja porodna izkušnja je bila razlog za začetek projekta Junaki prvega nadstropja. V porodnišnici so me obdržali po pregledu v 29.tednu – 10 tednov prezgodaj. Ko sem v 4.nadstropju ljubljanske porodnišnice čakala na končno odločitev, do kdaj lahko čakajo, me je bilo na smrt strah. Brskala sem po internetu, da bi našla kakšno pozitivno zgodbo. Vedela sem, da ima manjši okoli 900g, prebrala sem statistike, želela sem si motivacije. Takrat sem se odločila, da bom, ko se vrnem iz porodnišnice domov, začela kreirati takšno stran. Junaki prvega nadstropja so nastali zato, ker menim, da se naši junaki tako močno borijo, da je njihove zgodbe treba povedati, po drugi strani pa si želim, da bi zgodbe prinesle motivacijo in voljo mamicam, ki jih ta pot še čaka. Skupaj z mamicami, ki napišejo svoje zgodbe, tako ustvarjamo nekaj, kar mamicam, ki pridejo za nami, daje podporo in motivacijo. Čeprav je v Sloveniji na leto rojenih približno 1400 nedonošenčkov, se mamice, ko se nam to zgodi, počutimo kot same na svetu. Dokler nista moja junaka pristala na intenzivni negi, sploh nisem vedela, da ima porodnišnica tudi oddelek za intenzivno nego. Nekako sem si predstavljala, da tisti, ki par dni potrebujejo inkubator, pač ležijo poleg mamine postelje.
Tako sem maja 2020 začela objavljati zgodbe malih borcev, ki mi jih pošiljajo njihove pogumne mamice. Vsak teden na FB in IG profilu objavim novo zgodbo – od 500 gramskih junakov, do dvojčkov, borcev, ki so preživeli operacije na srcu … Nekateri z minimalnimi posledicami, drugi z diagnozami motnje pozornosti, pa težave z ledvicami, ventrikli. Vendar se naši borci ne dajo in bijejo bitko za življenje, čeprav so veliki komaj za dlan.
Nagrada zame so sporočila, ki jih dobivam od mamic, ki mi povedo, da jim je prav ta projekt olajšal pot, ki so jo mogle prehoditi, saj so vedele, da na nek način niso same v tem. Zato z zbiranjem in objavljanjem zgodb nadaljujem (čeprav moja fanta zdaleč nista več dojenčka, velika za dlan) in si želim, da bi beseda o Junakih prvega nadstropja dosegla čim več mamic, pa tudi tistih, ki so ob njih najmočnejša opora.
Tretja knjiga
Lansko leto je tako izšla že tretja knjiga zbranih zgodb nedonošenčkov, ki so jih mamice z vami delile v letu 2022. Že od vsega začetka sem načrtovala, da bodo zgodbe objavljene tudi v obliki knjige. Želela sem si, da so naše zgodbe tudi nekaj, kar lahko primeš v roko. Seveda brez socialnih omrežij projekt ne bi mogel zaživeti, saj sem le tako lahko dosegla takšno število mamic, ki delijo svoje zgodbe. Vendar ta borba – naših malih junakov in pa seveda tudi nas, staršev – izraža pogum, ki mora pristati na knjižnih policah vsepovsod, ker si to borci za življenje zaslužijo.
Tokratna zelena knjižica vsebuje 29 zgodb, ki vas ne bodo pustile ravnodušne. Knjiga ni le spomin na te težke dni, ampak je hkrati namenjena osveščanju o neverjetni moči nedonošenčkov in njihovih staršev ter opora in moč vsem, ki se bodo s to situacijo še spoprijeli. Naši borci naj bodo v navdih, da se v življenju nikoli ne predajte, ne glede na to, v kakšni situaciji ste.
Podporna skupina
Letos je na Facebooku zaživela tudi podporna skupina za mamice nedonošenčkov, kjer smo se povezale, da med sabo delimo slabe in dobre trenutke, vprašanja in odgovore. V planu so tudi srečanja v živo, in pa online srečanja, kamor bomo povabili tudi različne strokovnjake, ki bodo odgovarjali na bolj specifična vprašanja.
Linki:
Facebook: https://www.facebook.com/prezgodajrojeni
Instagram: https://www.instagram.com/junaki_prvega_nadstropja/
Knjiga: https://www.zalozba5ka.com/petra-znoj-junaki-prvega-nadstropja/