Nasveti: Kako ostati pozitivni med epidemijo koronavirusa?

V prispevku boste našli praktične nasvete o tem, kako lahko sami poskušate prebroditi krizo zaradi strahu pred okužbo s koronavirusom.
Premagajte strah. (foto: freepik.com)
Premagajte strah. (foto: freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

»Ana je upokojenka, ki pri svojih 85. letih vstane zgodaj zjutraj, spije kavo in poklepeta s svojimi najbližjimi. Ob vikendih se z nakupovalno vrečo odpravi na tržnico, kjer sreča svoje znance. Ko pride domov, skuha kosilo zase, za otroke in vnuke, ki bodo prišli na obisk. Seveda ne pozabi tudi na odlično pecivo, s katerim se bodo posladkali. Vnuki ji pripovedujejo, kaj se jim je zgodilo, Ana pa ponosno posluša z nasmehom na obrazu. Ko obiski odidejo, se uleže na kavč, kjer zadremlje. Popoldan pokliče svojo prijateljico, da predebatirata vse novice, ki sta jih slišali. Proti večeru pogleda poročila in kakšno oddajo, nato pa se odpravi spat.

Zadnje čase se je njeno življenje zaradi virusa COVID-19 precej spremenilo. Zjutraj kmalu prižge radio in televizijo, da bi slišala najnovejše novice. Nič več ne gre ven, saj se boji, da bi zbolela. Tako rada bi videla svoje vnuke, pa to ni mogoče, saj pravijo, da so največji prenašalci virusa prav otroci. Še vedno pokliče svojo prijateljico, vendar se pogovarjata le o številu žrtev, novih ukrepih in težkih časih. Zvečer ponovno gleda poročila, ki v njej vzbujajo občutek negotovosti in strahu: »Kaj če zbolim?«. Ko želi zaspati, ugotovi, da še vedno premleva vse novice, da pogreša vnuke, da si želi spet obiskati tržnico in zaživeti normalno življenje.«

Kako pa si lahko Ana in drugi upokojenci, ki spadajo v ranljivo skupino, pomagajo, da prebrodijo trenutno krizo?

Občutki strahu so nekaj normalnega. Povsem razumljivo je, da vas je strah, tako kot Ano. S tem ni nič narobe, gre zgolj za vaše misli. Ko se vam zdi, da vas občutki tesnobe preplavijo, globoko vzdihnite, nato pa izdihnite. Pri tem pazite, da bo izdih daljši kot vdih. To ponavljajte, dokler vam ne bo bolje.

Držite se vaše rutine. Tudi v času krize lahko nadaljujete s svojimi rituali, seveda pa jih prilagodite glede na razmere. Tako bi Ana še vedno vstala zjutraj, spila kavo, vendar bi, namesto iz oči v oči, ob kavi s svojimi najbližjimi klepetala preko telefona.

Spremljajte dogajanje, a ne ves čas. Poskusite se za trenutek »odklopiti« od medijev, ki so v času krize (pre)polni negativnih informacij. Več kot dovolj je, da enkrat na dan pregledamo dogajanje, ni pa priporočljivo neprestano spremljati radia in televizije. Pri tem bodite pozorni na zanesljivost virov informacij. Koristne nasvete in informacije lahko dobite na spletni strani https://www.nijz.si/ ali na brezplačni telefonski številki: 080 1404.

Pogovarjajte se. Četudi je zelo mamljivo, da bi k sebi povabili vnuke, lahko s tem ogrozite svoje zdravje in zdravje drugih. Dandanes obstaja vrsta načinov za pogovor s prijatelji, domačimi in znanci na daljavo. Preprosto je uporabiti telefon, kot to počne Ana. Paziti pa je treba, da se naši pogovori ne vrtijo zgolj okrog virusa, ampak se pogovarjamo tudi o drugih stvareh. Ljudi lahko npr. vprašate, kaj lepega se jim je zgodilo tisti dan.

Bodite aktivni. Četudi so sprehodi omejeni, lahko najdete par opravkov, ki jih je potrebno postoriti po hiši ali v stanovanju. Tako boste lahko fizično aktivni tudi doma, kar nam pomaga pri spoprijemanju s stresnimi situacijami.

Obudite svoje hobije. Kaj radi počnete? Morda ste imeli v preteklosti kakšen hobi, s katerim se že dolgo niste ukvarjali? Iz police lahko vzamete prašno knjigo, ki je niste imeli časa prebrati ali dokončate gobelin, ki vam leži v omari.

COVID-19 je za nekaj časa precej spremenil Anino življenje in življenja mnogih drugih, a z upoštevanjem nasvetov, lahko krizo lažje prebrodimo. Ne bojte se prositi za pomoč, tako svojce kot tudi druge, ob tem pa ne pozabite na najpomembnejše – ostanite doma.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (18.11 - 24.11. 2024)?

V prvem delu tedna bo na vas vplivalo Sonce v znamenju ...

Ali menopavza res pomeni konec seksa?

Menopavza je obdobje, ki ženski prinaša velike sprememb...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (11.11 - 17.11. 2024)?

Tokrat boste pripravljeni reči ne stvarem, za katere ču...

Nasilje nad starejšimi nekoč in danes

Kaj je v preteklih nekaj desetletjih povzročilo čedalje...

Intervju s kineziologinjo: "Neaktivnost lahko vodi tudi v osamljenost in depresijo."

Dolgotrajno neaktivno življenje ima več uničujočih posl...

5. usmeritev, kako poiskati mir in smisel življenja v zrelih letih

Ko se življenje prevesi v zrela leta, se mnogi znajdejo...

Kako ohraniti živahno spolnost tudi v menopavzi?

Velja splošno prepričanje, da naj bi v zrelih letih med...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (4.11 - 11.11. 2024)?

Čeprav boste z energijo Sonca v škorpijonu zaprti za pr...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Marija Hrvatin

Marija Hrvatin
pisateljica, kolumnistka


"Življenje je preveč lepo, da bi ga zatemnila z nepomembnostmi; v tej zgodbi je zdravje biser, ki ima neprecenljivo vrednost tukaj in zdaj. "

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.