Neverjetno: Kako nastane rak?

Vsa rakava obolenja se vedno začnejo v samo eni celici. Kljub temu, da je naše telo sestavljeno iz več kot sto bilijonov (milijon milijonov) celic, uspe rakava celica vplivati na ostale celice in celotno telo. Kako to? Kakšne nadnaravne sposobnosti imajo rakave celice?
Vsa rakava obolenja se vedno začnejo v samo eni celici. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Vsa rakava obolenja se vedno začnejo v samo eni celici. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Navadno imamo ravno pravo število celic določenega tipa (možganska celica, kožna celica, jajčna celica itd.). Celice namreč izločajo signalne molekule, s katerimi nadzorujejo število in pogostost celičnih deljenj. Če je katerikoli signal napačen, nepopoln ali pogrešan, začnejo celice nenadzorovano rasti in se prekomerno množiti, zaradi česar začne nastajati tvorba celic, ki jo imenujemo tumor. Nekatere vrste rakavih obolenj, kot je na primer levkemija, se začnejo iz krvnih celic. Te ne oblikujejo trdnega tumorja. Rakave celice začnejo nastajati v krvi, včasih tudi v kostnem mozgu. Da pa se rakave spremembe sploh začnejo dogajati, so potrebne določene genetske spremembe ene ali večih celic.

Pomen genov pri celični delitvi
Različni tipi celic opravljajo različna dela, vendar so si v osnovi zelo podobni. Vse celice imajo kontrolni center, ki se imenuje celično jedro. Znotraj celičnega jedra se nahaja dolga molekula DNK, ki vsebuje na tisoče genov, kjer so zakodirana navodila, ki celici povedo kako naj deluje, katere signalne molekule naj izloča, kdaj in v kakšnem številu naj se celica deli in tudi kdaj naj odmre.

Geni se med celicami spreminjajo (mutacije)
Geni zagotavljajo, da celice pravilno rastejo in se kontrolirano množijo. Med delitvijo celic se podvoji in razdeli tudi molekula DNK. Včasih med delitvijo na molekuli DNK nastanejo določene spremembe, ki jih imenujemo mutacije. Mutacija nastane, če se genetski zapis spremeni, podvoji, ali izgubi. Mutacije se zgodijo naključno med delitvijo celic. Veliko takih mutacij ne predstavlja bistvenih sprememb za celico, nekatere pa povzročijo, da celica več ne razume genetskih navodil. Rezultat napačnih navodil je lahko nefunkcionalen protein, ki ne opravlja več svojega dela, napačne signalne molekule ali ukaz, da se celica začne nenadzorovano množiti. Da zdrava celica postane rakava, je potrebnih več mutacij. Do pojava prvih simptomov raka lahko preteče tudi več let od trenutka, ko je prišlo do prvih mutacij in poškodbe celic.

Nastanek genetskih mutacij
Mutacije nastanejo naključno med delitvijo celic. Nastanejo lahko tudi med normalnimi procesi znotraj celice ali zunaj nje zaradi škodljivih ultravijoličnih žarkov, kemikalij ali na primer cigaretnega dima. Nekateri geni se poškodujejo vsak dan, vendar imajo celice dober mehanizem za popravljanje tovrstnih napak. Čez čas se število teh napak poveča, če pa se celica še nenadzorovano množi, je sposobnost popravljanja genetskih napak okrnjena.

Lahko raka podedujemo?
Nekateri lahko genetske mutacije podedujejo in so zato bolj dovzetni za razvoj raka. Znanstveniki so že identificirali gene, ki so pomembni na primer za celično rast in sposobnost popravljanja genetskih napak. Odkrili so tudi genetske variacije, ki povečujejo tveganje za različne tipe rakavih obolenj, kot so rak dojk, rak jajčnikov ali rak debelega črevesa in danke, katere lahko danes pregledamo pri vsakem posamezniku in tako izvemo kako dovzeten je za razvoj te bolezni.

Kako naj vem kaj se dogaja v mojem telesu?
Geni, hormoni in drugi molekulski označevalci v našem telesu imajo pomembno vlogo pri nastanku bolezni. Informacije o dovzetnosti za nastanek genetskih mutacij pomagajo vsakemu posamezniku in njegovemu zdravniku, ki je bolj pozoren na prve simptome bolezni in bolezen zaustavi še predno bi se ta razvila v celoti. Živimo v informacijski dobi, kjer smo obkroženi z neverjetno količino podatkov, ki nam večinoma ne koristijo kaj dosti. Ključni podatki o delovanju našega telesa, informacije o trenutnem zdravstvenem stanju in tudi podatki o podedovanih lastnostih in naših temeljih, s katerimi smo prišli na svet pa velikokrat ostanejo nerazkriti in se največkrat pokažejo navzven, v realnosti, v obliki bolezni.

Še več boste našli tukaj.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Živila, ki urejajo prebavo in čistijo črevesje

Če imate neurejeno prebavo, kljub zdravemu načinu prehr...

Z novembrom višje pokojnine

V četrtek, 30. 11. 2023, bodo upokojenke in upokojenci ...

Metka Klevišar: SE NAŠA CIVILIZACIJA RES POSLAVLJA?

V enem od včerajšnjih komentarjev je bilo rečeno, da bo...

Festival za tretje življenjsko obdobje tudi v letu 2024

Organizatorji dogodka F3ŽO napovedujejo že 23. F3ŽO - F...

Metka Klevišar: VSAK ŽALUJE NA SVOJ NAČIN

Vsak od nas se prej ali slej gotovo sreča tudi z žalujo...

Visoko predelana hrana povzroča enako odvisnost kot alkohol

Radi uživate sladkarije, slane prigrizke in podobno vis...

REPINEC: deluje kot prebiotik, razstruplja jetra in rešuje težave s kožo (+uporaba)

Repinec je dvoletna rastlina, ki jo najlažje prepoznamo...

Preprečevanje pnevmokoknih okužb pri osebah s sladkorno boleznijo

Sladkorna bolezen je kronična bolezen, ki traja od post...

Metka Klevišar: KAJ VSE NAJ BI POMAGALO K ZDRAVJU

Za mnoge je očitno laže nekaj kupiti in živeti z občutk...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milan Pavliha

Milan Pavliha
psiholog, pedagog


"Upokojitev je lahko tudi začetek nove kariere."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2023 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.