Kot so sporočili na ministrstvu za zdravje, se je Slovenija za zagotavljanje cepiva proti covid-19 pridružila skupnemu javnemu naročilu držav članic Evropske unije. Vse države članice bodo tako cepivo dobile istočasno, cepljenje pa bo pri nas prostovoljno in naj bi bilo brezplačno.
Doroteja Novak Gosarič z Direktorata za zdravstveno varstvo pri Ministrstvu za zdravje RS je glede zagotavljanju cepiva proti covid-19 pojasnila: »Vsa cepiva proti covid-19, ki bodo na trgu v Sloveniji, bodo morala pridobiti dovoljenja za promet pri Evropski agenciji za zdravila in s tem dokazati njihovo varnost, učinkovitost ter kakovost. V Sloveniji bomo cepiva zagotovili izključno v sklopu skupnega javnega naročila, ki poteka na ravni Evropske unije. V okviru navedenega javnega naročila bo Slovenija dostopala do dovolj velike količine cepiva proti covid-19, ki bo zadostovala za najmanj 60% precejenost prebivalstva v Sloveniji. Tolikšna precepljenost je po mnenju strokovnjakov Evropske unije potrebna za vzpostavitev normalnega življenja in delovanja družbe, zdravstva, gospodarstva, kulture, šolstva v državah članicah.«
Pripraviti je potrebno strategijo cepljenja
V okviru Nacionalnega programa cepljenja proti covid-19 je potrebno za zagotavljanje primerljivega dostopa do cepljenja in do cepiv proti covid-19 pripraviti strategijo cepljenja, ki določa ukrepe za uspešno uvedbo cepiva, zadostno precepljenost in njeno spremljanje. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje, nacionalni program sledi trem ciljem, prvi je zagotavljanje delovanja zdravstva in drugih ključnih javnih služb, drugi je zmanjšanje števila bolnišničnih zdravljenj in smrti zaradi zapletov koronavirusne bolezni, tretji pa zmanjšanje obolevnosti vsega prebivalstva, kar bi močno zmanjšalo vpliv epidemije na gospodarstvo in ostala področja življenja.
Proizvajalci za obvladovanje epidemije pripravljajo več vrst cepiva, pri čemer bodo nekatera cepiva verjetno bolj učinkovita pri blaženju bolezni, druga pa bolj uspešna za preprečevanja prenosa virusa. Tudi v tem delu bo potrebno strategije prilagajati značilnostim posameznega cepiva. Doroteja Novak Gosarič je ob tem izpostavila: »V prvih mesecih pa bo poglavitna naloga najbolj racionalna porazdelitev zalog cepiva.«
Najprej bodo na voljo cepiva za prednostne skupine
Pri pripravi prednostih skupin bo Slovenija sledila priporočilom Evropske komisije, kjer so kot prednostne skupine opredeljeni zaposleni v zdravstvu in v socialno varstvenih zavodih, osebe starejše od 60 let, kronični bolniki, bolniki s pridruženimi motnjami in drugimi bolezenskimi stanji, zaposleni v kritični infrastrukturi oz. strukturah, potrebnih za nemoteno delovanje države. in druge skupine, ki so izpostavljene večjim tveganjem. »Kot prednostno bomo v Sloveniji izpostavili dostop do cepljenja najbolj ranljivim skupinam prebivalcev, zaposlenim v zdravstvu in socialnem varstvu ter zaposlenim v infrastrukturi, ki je nujno potrebna za delovanje države,« pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje.
Učinkovitost cepiva proti covid-19 je 94,5 odstotna
Po poročanju Slovenske tiskovne agencije (STA), naj bi ameriško farmacevtsko podjetje Moderna danes sporočilo, da je učinkovitost cepiva proti covidu-19, ki ga razvija, 94,5-odstotna. To so pokazali vmesni rezultati tretje faze kliničnega testiranja cepiva.
"Ta pozitivna vmesna analiza tretje faze testiranja nam je dala prvo klinično potrditev, da naše cepivo lahko prepreči bolezen covid-19, vključno s hudo obliko," je povedal izvršni direktor podjetja Moderna Stephane Bancel.
Učinkovitost cepiva so pokazali vmesni rezultati tretje faze kliničnega testiranja, v kateri sodeluje več kot 30.000 ljudi. Cepivo temelji na informacijski ribonukleinski kislini (mRNK). Ta prenaša navodila, s katerimi celice v telesu spodbuja k proizvodnji beljakovin za preprečevanje ali boj proti bolezni, še poroča STA.