Lansko leto se je povprečna pokojnina nekoliko povišala, a le za tri evre od prejšnjega leta. Kar pa je še vedno skrb zbujajoče, saj je to še vseeno pet evrov manj, kot znaša prag revščine. Vedeti pa je potrebno, da v povprečje pokojnine niso vštete invalidske, družinske in vdovske pokojnine – te bi povprečje le še znižale.
V letu 2016 je bilo mesečno povprečno 613.683 prejemnikov pokojnin iz obveznega zavarovanja, kar je 0,3 odstotka več kot leto prej. To je najnižja rast v zadnjih 26 letih, navaja vlada. Podatek po njenih navedbah kaže na učinke pokojninske reforme, ki jih ima ta na priliv novih starostnih upokojencev zaradi strožjih pogojev za upokojitev.
Povprečna starost novih starostnih upokojencev se je v letu 2016 povišala in je za ženske znašala 59 let in 11 mesecev, kar je devet mesecev več kot v letu 2015. Za moške je znašala 61 let in šest mesecev, kar je dva meseca več kot v letu 2015.
Tudi povprečna dopolnjena pokojninska doba novih starostnih upokojencev se je v letu 2016 povišala, in sicer pri ženskah za štiri mesece na 37 let in tri mesece, pri moških pa za tri mesece na 38 let.
Razmerje med številom zavarovancev in prejemnikov pravic iz obveznega zavarovanja je lani znašalo 1,45 in je bilo ugodnejše kot v letu 2015, ko je znašalo 1,43. Večletni trend upadanja navedenega razmerja se je torej zaustavil, izpostavlja vlada.
Zaradi začasnega in občasnega dela dijakov in študentov je bilo v letu 2016 v pokojninsko blagajno vplačanih skoraj 60 milijonov evrov prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar je skoraj 7,8 milijona evrov več kot leto prej.
Vir: ZDUS