Pekoče uriniranje, kar naprej nas tišči na vodo, uriniranje manjše količine seča, bolečina nad sramno kostjo, občutek nepopolno izpraznjenega sečnega mehurja takoj po uriniranju, krvav seč, pa tudi boleč sečni mehur ob dotiku, povišana telesna temperatura ali bolečina v predelu križa, vse to so izraziti znaki, da imate vnetje sečnega mehurja.
Kaj povzroča vnetje sečnega mehurja?
Najpogostejši vzrok za vnetje sečnega mehurja je bakterija Escherichia coli, tudi bakterija Klebsiella. Bakterijska okužba sečil je po pogostosti takoj za okužbami dihal. Kot smo že omenili, je vnetje sečnega mehurja pogosteje pri ženskah, s to težave se sreča polovica žensk vsaj enkrat v življenju.
Kako zdravnik postavi diagnozo?
Če imate znake, ki nakazujejo na vnetje sečnega mehurja, je obisk zdravnika nujen. Ta vam bo na podlagi pregledanega urina postavil diagnozo in predpisal ustrezno zdravljenje. Najpogosteje zdravnik predpiše antibiotik, ki je usmerjen na povzročitelja bolezni. Poleg antibiotika pa je potrebno tudi pitje zadostne količine tekočine (voda, čaj). Popiti morate dva decilitra tekočine na uro, čez dan pa vsaj dva litra. Pozitiven učinek na zdravljenje ima tudi pitje naravnega in kvalitetnega soka brusnice.
Zelo pomembno pa je tudi, da odvajate vodo takoj po spolnem odnosu.
Kako poteka zdravljenje?
Najpogosteje težave izzvenijo že v nekaj dneh, ob jemanju antibiotika se bolezen pozdravi brez zapletov.
Kako lahko sami preprečimo nastanek bolezni?
Če ste podvrženi vnetju sečnega mehurja, potem je prav, da upoštevate nekaj nasvetov, s katerimi boste lahko sami preprečili to neprijetno bolezensko stanje.
Zelo pomembno je, da ves čas pijete zadostno količino vode. Vedno, kadar začutite potrebo po uriniranju, ne odlašajte in izpraznite mehur v celoti. Uriniranje v zadostnih časovnih presledkih pomaga zmanjšati možnost, da bi se bakterije v sečnem mehurju razmnožile.
Za umivanje intimnega predela telesa uporabljajte vodo in preparat za intimno nego s kislim pH. Pomembna je tudi pravilna higiena zadnjika. Po veliki potrebi se obrišite z belim toaletnim papirjem od spredaj nazaj, proti zadnjični odprtini. Uporabljajte belo bombažno spodnje perilo, za pranje spodnjega perila ne uporabljajte mehčalca.
Če ste podvrženi vnetju sečnega mehurja, za vas kopanje v bazenih ni najbolj priporočljivo. V času okužbe pa se odsvetuje tudi pitje alkohola, čaja, kave, gaziranih pijač in močnim začimbam.