Krvni test lahko odkrije najbolj zgodnje faze desetih vrst rakov, vključno z rakom dojk in rakom jajčnikov. Deluje tako, da odkrije delčke DNK, ki jih sproščajo rastoče rakave celice. V raziskavi, ki je zajela več kot 1400 ljudi, je bila njegova natančnost do 90 odstotna. Ekipa, ki je test razvila, upa, da bo za množično uporabo nared v naslednjih petih letih.
Imunski sistem in rak
V našem telesu vsako uro nastane na tisoče celic s poškodbami DNK, ki lahko usodno okvarijo kosti, mišice, žile, živce, ali pa se spremenijo maligne (rakave). Imunski sistem jih prepozna in uniči. Tiste, ki mu pobegnejo – in starejši, kot smo, bolj pogosto se to dogaja, lahko začnejo svoj uničevalni pohod.
Imunski istem sam po sebi nima nobenih vplivov na mehanizme, ki so vpleteni v spreminjanje normalne celice v rakavo. Ko pa slednja nastane, ima imunski sistem odločilno vlogo za njeno prepoznavanje in uničenje. Proces preoblikovanja normalne celice v rakavo imenujemo maligna transformacija, v praksi pa uspe šele po dolgotrajnem »boju«, katerega kolateralna škoda so milijoni celic, ki jih, potencialno nevarne, »potolče« imunski sistem. Imajo pa bodoče rakave celice nekaj skupnega: dojemljive so za mutacije, kar jim omogoča hitro prilagajanje in rast. Proces preoblikovanja normalnih celic v rakave je zapleten, dolgotrajen in odvisen od kondicije imunskega sistema, traja pa od nekaj mesecev pa celo do več kot 25 let.
Faze nastajanja raka
Na rakave celice pritiska imunski sistem in uniči vse, ki jih prepozna. Tiste, ki mu uidejo, uidejo zaradi spremenjenih lastnosti. Proces ne traja nekaj dni, ampak mesece in leta in je prava vojna med celicami imunskega sistema in rakavimi celicami. Imenujemo ga imunsko preurejanje, poteka pa v več fazah. V fazi aktivnega uničevanja imunski sistem zaznava vse spremenjene celice in jih odstrani. V naslednji fazi se tiste, ki so se delno prilagodile in s tem izognile prepoznavanju, že nekontrolirano delijo. Ampak še vedno številno eliminiranih in število novonastalih tumorskih celic ostaja v ravnovesju, tako da še ne prihaja do nekontrolirane rasti. V tretji fazi pa imunski sistem popolnoma odpove, tumor pa se popolnoma brez kontrole razvija naprej. Če je imunski sistem v dobri formi in vzdrževan ter »s polnim tankom goriva« - torej opremljen s hranil, ki jih potrebuje – kar lahko s prehrano in zagotovimo sami, lahko lovi in uničuje nevarno spremenjene celice pozno v starost.
Mojca Šimenc je urednica spletnega portala Moje Bivanje (https://www.mojebivanje.si/), ki prinaša izbrane vsebine iz medicine, farmacije, sodobnih tehnologij in alternative za preventivo in samopomoč.
Vir:
https://edition.cnn.com/2018/06/01/health/blood-test-cancer-screening-intl/index.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3025741/