S storitvijo E-oskrba starejši bolj samostojni v domačem okolju

Aktualno > Ostalo | piše: M. T. | 31.3.2022
Pomembna pridobitev za starejše, kronične bolnike, invalide in druge, storitev E-oskrba, ki zagotavlja potrebno pomoč in okrepljeni nadzor na daljavo, bo zdaj za pet tisoč varovancev, ki jo najbolj potrebujejo, brezplačna (vsaj) do konca septembra 2023. Z vklopom prvih upravičencev bo izbrani izvajalec, Telekom, pričel sredi aprila 2022.
Okrepljen bo nadzor na daljavo. (Foto: Freepik.com)
Okrepljen bo nadzor na daljavo. (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Storitev E-oskrbe so razvili pri Telekomu Slovenije in starejšim, invalidom in kroničnim bolnikom zagotavlja 24-urno povezavo z asistenčnim centrom oz. zdravstvenim osebjem in organizacijo pomoči, če jo uporabniki potrebujejo, kar jim omogoča samostojnejše, predvsem pa bolj varno bivanje v domačem okolju.

 

»S staranjem prebivalstva, ki je značilno za vse razvite države, se potrebe po dolgotrajni oskrbi starejših na domu povečujejo, rešitev na tej poti pa predstavlja storitev E-oskrba. Veseli me, da je vlada s pristojnimi ministrstvi prisluhnila predlogu Strateškega sveta za digitalizacijo in brezplačno oskrbo na daljavo zagotovila starejšim, ki bivajo sami, invalidom in ostalim posameznikom, ki pri samostojnejšem bivanju v svojem domačem okolju potrebujejo podporo,« je ob predstavitiv te pomembne novoAsti za starejše poudaril dr. Mitja Štular, član uprave Telekoma Slovenije.

 

Večja varnost in kakovost življenja starejših

Veliko starejših, invalidov in kroničnih bolnikov živi ali preživi veliko časa samih na svojih domovih. Če, na primer, padejo ali se počutijo zelo slabo ali jih zadane možganska kap, ne zmorejo do svojega telefona ali do soseda, da bi poklicali na pomoč. Podatki kažejo, da starejši po padcu na domu na pomoč v povprečju čakajo več kot 18 ur, pri tem pa v Sloveniji zaradi posledic padca letno umre okoli 600 ljudi. 

V tovrstnih primerih storitev E-oskrbe predstavlja pomembno pomoč, saj zagotovlja hitrejši odziv na takšne nenadne dogodke. S tem se bistveno povečuje verjetnost uspešnega posredovanja in celo preživetja. Dr. Alenka Forte, državna sekretarka na Ministrstvu za zdravje, pravi, da bodo »storitve e-oskrbe znatno pripomogle h boljši kakovosti in varnosti bivanja starejših. S tem jim bo omogočeno, da bodo dlje ostali v svojih domačih okoljih.«

 

Daljše in varnejše bivanje na domu pa ni le neprecenljiv prispevek h kakovosti življenja uporabnika storitve E-oskrbe, temveč predstavlja tudi velik prihranek javni blagajni pri oskrbi, saj se tako pritisk na ustanove socialne in zdravstvene oskrbe zmanjšuje. »Gre za projekt na celotnem območju Slovenije in bo v času trajanja omogočil prejemanje storitve številnim upravičencem,« dodaja Fortejeva.

 

Do hitre pomoči le z dotikom tipke

Uporabnik E-oskrbe lahko asistenčni center na pomoč pokliče 24 ur na dan in vse dni v letu, in sicer s preprostim pritiskom na gumb varovalnega telefona, ki je nameščen v njegovem domu, ali s pritiskom na gumb za klic na pomoč na zapestnici, ki jo ima vedno pri sebi. Uporabnik lahko sproži klic na pomoč tudi z obeskom, na katerem je prav tako gumb za klic na pomoč, hkrati pa je obesek tudi mobilni detektor gibanja, ki samodejno zazna padec in ob tem sproži klic v asistenčni center. 

Uporaba opreme je zelo enostavna. Ko v  asistenčnem centru strokovno osebje prejem klic organizira ustrezno pomoč; če je potrebno, na dom uporabnika tudi napoti reševalce.

 

Shema pomoči (Vir: Telekom)

 

Za namestitev ni potreben nikakršen poseg v prostoru

Tehnična izvedba te novosti omogoča izvedbo pri 99,5 odstotka prebivalstva - potreben je le dostop do signala katerekoli generacije mobilnega omrežja Telekoma Slovenije, sicer pa je storitev popolnoma neodvisna od tega, pri katerem operaterju ima sicer uporabnik komunikacijske storitve.

 

Z naročilom storitve E-oskrba uporabniki brezplačno prejmejo:

1) varovalni telefon z gumbom za klic na pomoč,

2) zapestnico z gumbom za klic na pomoč,

3) mobilni detektor gibanja na obesku za klic na pomoč,

4) SIM kartico z mobilnim paketom, ki omogoča neomejene dohodne in odhodne klice ter prenos podatkov za potrebe izvajanja storitve E-oskrba,

5) storitve asistenčnega centra 24 ur na dan in vse dni v letu,

6) tehnično pomoč, vzdrževanje, servis.

 

Postavitev in zagon opreme brezplačno zagotovi izvajalec (Telekom Slovenije). Tehnik dostavi opremo in jo priključi, ob tem pa niso potrebni nikakršni gradbeni posegi ali posebne napeljave. Nosljive naprave se napajajo baterijsko, osrednja enota pa potrebuje vtičnico za elektriko in se preko mobilnega omrežja Telekoma Slovenije samodejno poveže v sistem E-oskrbe. Hkrati se brezžično poveže tudi z baterijsko napajano zapestnico in obeskom, ki ju dobi uporabnik.

Na daljavo se spremlja delovanje storitve in baterij; za menjavo baterij poskrbi Telekom Slovenije. Uporabnik s tem nima nobenih skrbi.

 

Foto: Telekom

 

Kdo so upravičenci do storitve brezplačne E-oskrbe?

Do brezplačne storitve E-oskrba so upravičeni vsi, ki:

1) so starejši od 65 let in pretežni del dneva bivajo sami;

2) zaradi pridruženih kroničnih nenalezljivih bolezni spadajo v ranljivo skupino prebivalstva v primeru zbolevanja za koronavirusno boleznijo;

3) jim je v skladu s predpisi s področja invalidskega in pokojninskega zavarovanja priznana invalidnost;

4) v skladu s predpisi s področja invalidskega in pokojninskega zavarovanja prejemajo dodatek za pomoč in postrežbo;

5) so stari 18 let ali več in so zaradi nevroloških oziroma nevromišičnih obolenj ogroženi za padec oziroma so zaradi kognitivnega upada pri demenci izpostavljeni različnim neželenim dogodkom v okolju. 

 

Po nekaterih ocenah je v Sloveniji celo do 50 tisoč posameznikov, ki bi bili lahko upravičeni do E-oskrbe, v tem trenutku pa so do 30. septembra zagotovljena sredstva za brezplačno E-oskrbo na domu za 5.000 upravičencev.

 

Prvi uporabniki sredi aprila

Sredstva za ta projekt v omenjenem obsegu je Slovenija pridobila od Evropskega socialnega sklada in virov REACT-EU. Pri Telekomu Slovenije ocenjujejo, da bodo prve uporabnike lahko priključili 14. aprila 2022.

»V ZDUS poznamo potrebe starejših in jih bomo v največji možni meri informirali o pomenu in možnosti koriščenja E-oskrbe, bo pa pri tem potrebna tudi celovita nacionalna kampanja ozaveščanja o storitvi, v kateri si želim, da bi sodelovalo tudi ministrstvo za zdravje. Prav tako pa apeliram, da že sedaj razmišljamo tudi o zagotovitvi sredstev za podaljšanje možnosti koriščenja brezplačne storitve do uveljavitve Zakona o dolgotrajni oskrb,« pravi Janez Sušnik, predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije.

 

Prijave že zbirajo na brezplačni telefonski številka 080 12 13 in e-naslov: eoskrba@telekom.si, naročilo stortive in vse dodatne infromacije so na voljo tudi pri  Zvezi društev upokojencev Slovenije in v prodajnih centrih Telekoma Slovenije po vsej Sloveniji.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...

Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo

Pomemben del imunskega sistema je tudi limfa. Zato, če ...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (18.11 - 24.11. 2024)?

V prvem delu tedna bo na vas vplivalo Sonce v znamenju ...

Ali menopavza res pomeni konec seksa?

Menopavza je obdobje, ki ženski prinaša velike sprememb...

Zima in mraz že trkata na vrata - ZAŠČITITE SVOJE LEDVICE!

Ledvični pas je v hladnejših mesecih izredno uporaben p...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...

Nasilje nad starejšimi nekoč in danes

Kaj je v preteklih nekaj desetletjih povzročilo čedalje...

Izšla je novembrska revija Vzajemnost 2024

Starejši posamezniki in posameznice, ki se izobražujejo...

Intervju s kineziologinjo: "Neaktivnost lahko vodi tudi v osamljenost in depresijo."

Dolgotrajno neaktivno življenje ima več uničujočih posl...

Kako ohraniti živahno spolnost tudi v menopavzi?

Velja splošno prepričanje, da naj bi v zrelih letih med...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Trezika Vidovič

Trezika Vidovič
upokojena vzgojiteljica


"Prave odločitve me peljejo v pravo delovanje v življenju. Držim se zakona privlačnosti. Tisto, kar privlačiš, dobiš. Dobila sem življenje!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.