V prihodnjih tednih bo najbrž jasno, ali bo usoda tistih, ki so se prostovoljno vključili v obvezno pokojninsko zavarovanje, nova točka nesoglasja med koalicijskimi partnericami. V letu pred volitvami je bolj verjetno, da bo rezultat v prid upokojencem, piše Barbara Hočevar v Delu.
Več kot 26.000 ljudi, leta 2012 prostovoljno vključenih v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, je bilo po njihovem mnenju in mnenju sindikatov, oškodovanih. Po do tedaj veljavnem zakonu o pokojninskem zavarovanju so jim s plačilom 57 evrov na mesec "tekla leta", čeprav so bili brez zaposlitve. Od sprejetja novega zakona o pokojninskem zavarovanju pa se ta vplačila štejejo le kot boniteta za delovno dobo, daljšo od 40 let, tudi za nazaj. Upoštevajo se za pridobitev predčasne pokojnine, vendar s trajno nižjim zneskom.
Ustavno sodišče je pritrdilo zagovornikom spremembe zakona, da sedanja ureditev omogoča sorazmernost pokojnine in vplačanih prispevkov. Kdor prejema minimalno plačo, prispeva več kot 230 evrov na mesec. Čeprav je nesporno, da so tisti, ki so bili v istem času zaposleni, v pokojninsko blagajno dali precej več in da se po prejšnjem zakonu to sorazmerje pri pokojnini ni poznalo, takšnega sistema niso vzpostavili prostovoljno zavarovani, temveč država.
Povzeto po ZDUS.