Skrivnosti dolgega zakona: Jih poznate?

Moji odnosi > Partnerstvo | piše: Mo. S. | 25.5.2024
Poročne zaobljube niso nekaj, kar bi veljajo vse življenje. Ločitve se zdijo nekaj tako vsakdanjega, kot iti v trgovino po kruh. Pa vendar so med nami pari, ki so skupaj srečni desetletja.
	Ste vedeli, da se srečni pari prepirajo? (foto: Freepik.com)
Ste vedeli, da se srečni pari prepirajo? (foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Ljudje se z leti zelo spreminjamo. Po dvajsetih letih zveze smo zelo drugačni kot takrat, ko smo skupno življenje šele začenjali. Kaj je skrivnost parov, ki skupni voz uspešno krmarijo mnogo desetletij? Povprašali smo kar njih same, pa tudi stroko.

Ultimativni ključ do uspešne partnerske zveze je sposobnost partnerjev, da skupaj rasteta in se prilagajata, pravi klinični psiholog Steven Craig, in nadaljuje: »To je še posebej pomembno, ko pari vstopijo v šesto ali sedmo desetletje svojega življenja in se soočijo z zadnjimi velikimi življenjskimi spremembami: praznim gnezdom (otroci so odšli na svoje), skorajšnjim koncem kariere, prvim zdravstvenim težavam, upadu fizičnih zmogljivosti, prihodu vnukov. Nenehno prepoznavanje teh sprememb, razumevanje potreb partnerja in pogovor o obojem so ključni za uspešen odnos.«

Srečni pari se prepirajo
Uspešna partnerja nista tista, ki se nikoli ne prepirata, pravijo strokovnjaki, in opozarjajo, da odsotnost konfliktov še zdaleč ne pomeni, da je v zakonu vse v redu. Način, kako se pari prepirajo in vzroki za prepir so bolj pomembni, kot če do prepira sploh ne pride. »Nezdravi konflikti vedno izbruhnejo zaradi nerazrešenih stvari iz preteklosti,« pravi Craig. Na plan pridejo zamere izpred dvajset in več let, na katere je drug partner že zdavnaj pozabil. Pari, ki so srečni skupaj, tega ne med prepirom «vlačijo« na plano, pač pa pustijo, da utone v pozabo. Po prepiru ne kuhajo mule in nimajo »tihega« tedna, med njim pa ne žalijo partnerja in se vzdržijo negativnih pripomb o njem.
 
PREBERITE TUDI: „Opažam, da je pri starejših, ki si želijo nekoga spoznati želja tako goreča, da so pripravljeni na vse“

Odpustite in pojdite naprej
Pogrevanje starih zamer ne koristi nikomur. Diana, ki je poročena 25 let, pravi: »Bodite pripravljeni odpuščati in vedno dopustite možnost, da nimate prav. Za uspešen zakon sta potrebna dva.« Ko je fotografinja Lauren Fleishman za svojo knjigo intervjuvala pare, ki so skupaj več kot petdeset let, je eden od soprogov podal naslednji nasvet: »Za uspešen zakon mora biti moški zelo strpen in prilagodljiv. Mora se naučiti poslušati in tudi slišati ter biti pripravljen velikokrat reči »oprosti«.

Ravnovesje med dajati in prejemati
Kompromisi so pomembni za vse odnose. Zakon ni nobena izjema. Nihče ne more imeti vedno prav in dobiti vsega, kar hoče. Partnerstvo je projekt, ki je lahko uspešen, če v njem sodelujeta obe strani. Umetnost srečnih parov je tudi to, da prepoznajo, kdaj se je bolje spreti in kdaj skleniti kompromis. Če ima eden od partnerjev občutek, da v zvezo daje veliko, v zameno pa ne dobi nič, se bo slej ko prej tega naveličal in zakonsko barko zapustil.

Ne pozabite, zakaj ga/jo imate radi
V vsakem zakonu pridejo hudi časi in ko se to zgodi, uspešni pari ne pozabijo, zakaj so skupaj. Spomnijo se, kaj je bilo tisto, zaradi česar so se pred mnogimi leti odločili za skupno pot. Osredotočijo se na pozitivne stvari, na primer na to, kako jih je partner znal nasmejati ali kako jih je brezpogojno podpiral. Lora, ki je poročena 26 let, pravi: »Pogosto se ne marava, še vedno pa se ljubiva.« Tereza, poročena 31 let, pa je zapisala: »Rada se skupaj zabavava. Radio dava naglas in pleševa v dnevni sobi.«

Telesni stik
Včasih so najboljše skrivnosti zelo preproste. Našteta je ena od njih. Uspešni pari imajo namreč še eno skupno navado: pogosto se držijo za roke. Da je nekaj na tem, je pokazala študija, objavljena ugledni strokovni reviji. Izkazalo se je, da držanje zakonca za roko zmanjšuje raven stresnih hormonov.
 
Povzeto po: Psychological Science

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Zdravje po 50. letu: Kaj se dogaja s telesom in kako ga lahko podpremo?

Po 50. letu se telo sooča s številnimi spremembami, ki ...

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...

Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo

Pomemben del imunskega sistema je tudi limfa. Zato, če ...

Društvo Srebrna nit poziva k ustanovitvi samostojnega Varuha pravic starejših

V Srebrni niti - Združenju za dostojno starost opozarja...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (18.11 - 24.11. 2024)?

V prvem delu tedna bo na vas vplivalo Sonce v znamenju ...

Ali menopavza res pomeni konec seksa?

Menopavza je obdobje, ki ženski prinaša velike sprememb...

Zima in mraz že trkata na vrata - ZAŠČITITE SVOJE LEDVICE!

Ledvični pas je v hladnejših mesecih izredno uporaben p...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...

Nasilje nad starejšimi nekoč in danes

Kaj je v preteklih nekaj desetletjih povzročilo čedalje...

Izšla je novembrska revija Vzajemnost 2024

Starejši posamezniki in posameznice, ki se izobražujejo...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.