Še posebej ženski del bralk se bo zagotovo strinjal, da je včasih prav sproščujoče nakupovati nova oblačila. In če kupimo del nove garderobe, ki smo jo že dolgo želeli, je dan popoln.
Preden oblačilo kupimo, ga največkrat v trgovini pomerimo. Novo oblačilo oblečemo in se šele nato odločimo za nakup. Ali pa ga vrnemo nazaj in preizkusimo drugi kos. Tako se včasih zgodi, da pomerimo kar nekaj novih kosov preden trgovino zapustimo. Nakupljeno garderobo odnesemo domov, včasih jo potem pomerimo še tam, šele nato pa odstranimo etikete ter perilo damo v koš za perilo, kjer počaka na prvo pranje. Nekateri pa še to ne. Novo oblačilo oblečejo, operejo ga šele kasneje.
Pa je to prav? kakšne so lahko posledice za naše zdravje, če oblačila ne operemo, če ga nosimo takoj po nakupu?
Odgovor bomo dobili, če bomo razumeli, kako je novo, moderno in barvito oblačilo narejeno. Da so barve svetleče, prodorne, da je oblačilo sijoče, je potrebnih kar nekaj kemikalij. Da, naše novo oblačilo je največkrat prepojeno z raznimi kemikalijami. Te pa lahko povzročajo zelo resne težave za naše zdravje.
Koža je naš največji organ in preko kože se mnogo snovi absorbira v naše telo, v naše žleze. Tako razna kozmetika, s katero se mažemo, dezodoranti, losijoni, pa tudi oblačila, ki jih nosimo.
Od kemikalije do oblačila
Že pri sami pridelavi, nato tudi pri predelavi in nazadnje tudi pri skladiščenju oblačil so dodane številne kemikalije, ki pa so lahko našemu zdravju škodljive. Pri izdelavi oblačil se tako uporabljajo azo barvila, ftalati, nonifenoli, težke, kovine, PFC-ji in podobno. Vse to spada med kemikalije, ki so lahko škodljive in ki lahko pustijo posledice na našemu zdravju.
Največkrat nimamo vidnih težav, v nekaterih primerih pa do njih lahko pride. Kemikalije vplivajo na naš imunski sistem, so hormonski motilci, lahko so tudi rakotvorne. Vse te nevarne snovi se z leti kopičijo v našem telesu.
Pranje je obvezno
Strokovnjaki poudarjajo, da ne glede, kje smo kupili oblačilo, je obvezno, da ga najprej operemo in šele nato nosimo. Nekateri svetujejo tudi kopel s sodo bikarbono. Novo oblačilo čez noč namočimo v vodo, kateri smo dodali nekaj žlic sode bikarbone, zjutraj pa ga operemo še v pralnemu stroju. Na tak način se bomo rešili velikega števila kemikalij, odstranili bomo velik del formaldehidov, konzervirnih sredstev, pa tudi nečistočo, ki se na oblačilu nabira med skladiščenjem, transportom, itd.
Bodimo pozorni na ekološke oznake
Eko-tex standard 100 in Evropska marjetica sta dva zelo prepoznavna znaka, ki ju lahko opazite tudi na oblačilih, ki jih kupujete v Sloveniji. Oznako oblačilo oziroma izdelek iz blaga dobi s pomočjo neodvisne institucije, ta z oznako tudi zagotavlja, da v oblačilih zares ni nevarnih kemikalij, ki bi lahko škodile našemu zdravju.