Si želite, da bi vaši starši živeli dlje? Potem jih pogosteje obiščite. To je zaključek raziskovalcev z univerze v Kaliforniji v San Franciscu, ki so odkrili, da ima osamljenost veliko vlogo pri slabši kvaliteti življenja.
V raziskavo je bilo vključenih 1600 oseb s povprečno starostjo 71 let, potekala pa je šest let. V tem obdobju je umrlo 23 odstotkov osamljenih ljudi, vključenih v raziskavo, ter 14 odstotkov tistih, ki so imeli družbo.
»Potreba, da bi bili obkroženi z osebami, ki nas poznajo, spoštujejo in ljubijo, nam prinaša zadovoljstvo,« pojasnjuje Barbara Moscowitz, socialna delavka iz bolnišnice Massachusetts General. Zaradi istega razloga je potrebno vzdrževati odnose s starejšimi osebami, tudi v družini, in vzpodbujati medsebojna druženja v skupnosti.
»Starejši ljudje so bolj tolerantni pri prijateljskih odnosih, če govorimo o značajskih nasprotjih ter konfliktih. Celo bolj tolerantni, kot so mladi ljudje,« še pojasnjuje Rosemary Blieszner z Virginia Techa. Se sprašujete, kako je to mogoče? Osebe v tretjem življenjskem obdobju imajo veliko izkušenj s prijatelji in znanci. Vedo, zakaj se je vredno boriti in zaradi česa se nima smisla prepirati.
Ta študija pojasnjuje tudi, zakaj osebe v tretjem življenjskem obdobju napredujejo, ko začnejo živeti v domovih za starejše, kjer imajo več družbe.
Kakorkoli, zakaj ne bi za začetek mame ali babice danes povabili na večerjo?