Govorimo o zelju. Zdravo je presno, še bolj pa kislo zelje.
Prednosti kislega zelja
Vsebuje veliko vitamina C, vitamina K in vitamine skupine B. Je odličen za zdravje celega telesa. Mnogi vedno tudi, da zelo uspešno odpravlja posledice preveč popitega alkohola - zdravi mačka.
Kislo zelje krepi imunski sistem in preprečuje hitro staranje celic in tkiv. Odlično vpliva tudi na zdravje želodca in črevesja. Črevesje krepi, ga čisti, pomaga odpravljati strupene toksine. Posledično lepša videz kože, ta je bolj mladostna in zdrava.
Preprečuje razvoj rakavih celic in uravnava raven holesterola. Če želite shujšati, je nepogrešljiv, saj preprečuje, da bi se na telesu odlagala odvečna maščoba.
Kisanje zelja
Kisanje zelja je preprosto, zato se ga lahko lotite tudi sami. Potrebovali boste večjo posodo, v specializirani trgovini lahko kupite posodo za kisanje zelja.
Potrebujete še sveže zeljne glave in sol.
Zeljne glave dobro očistite, nato jih zelo drobno naribajte. V posodo položite plast naribanega zelja, zajemite nekaj soli in potresite po zelju, nato dodajte spet plast naribanega zelja, nato sol in ponavljajte, dokler ne naribate vsega zelja. Na kilogram zelja dodajte približno dva dekagrama soli. Nato dobro pretlačite, da bo zelje izpustilo sok. Naribano zelje mora biti povsem pokrito s sokom, ki ga spusti. Nato čez zelje položite bombažno krpo. Zelje mora biti popolnoma pokrito. Čez dajte deske, na deske pa težak kamen za utež. Čeber z zeljem postavite na hladno mesto, kisa naj se vsaj 25 dni. Vmes večkrat preverite, če se nabere pena, jo odstranite, nato dodajte malce vode, zelje mora biti ves čas pokrito s tekočino, operite bombažno krpo in spet obtežite.