Samo nekaj dni nazaj mi je 20-letnica na usposabljanju spregovorila po vaji očesnega stika, kako malo je v njeni generaciji prisotno gledanje v oči. Naredili smo zelo kratko vajo, 3-minutno, ki se je mnogim zdela zaradi nepoznavanja vaje, ne-prakticiranja vaje, veliko daljša. Sama sem navajena delati tovrstne vaje po celo uro skupaj, z menjavo vmes. Sprva običajno začutimo odpor, a se kar hitro navadimo, če vztrajamo. Navadimo se biti vidni, navadimo se čutiti več kot običajno čutimo, ko pogledamo samo na hitro ali gremo samo na hitro mimo…
Zamislila sem se. Vsi vemo, da je močen trend preživeti veliko časa na socialnih omrežjih. Na televiziji, telefonu,… vsi se tudi zavedamo, da s tem izgubljamo osebni stik, postajamo nesocialni. A je učinek trenda na drug način tako privlačen, da se večina ne zna ustaviti, pogledati, zadihati. Nekateri zmorejo združiti, zbalansirati oboje. A so verjetno redki.
A če si ne vzamemo dovolj stika z ljudmi, z živalmi in predvsem s sabo, pozabljamo na to, kako dragoceni so ti trenutki. Mnogi na koncu svojega življenja govorijo o tem, kako bi si vzeli več časa za takšne trenutke, če bi prevrteli čas nazaj. Takrat se oglasi strah, ker tega več ne bo… Zakaj, če je res to najpomembnejše za človeka, tako težko tako tudi živimo (ne da samo ozavestimo)?
Ta 20-letnica je rekla, da tudi ko gredo s prijatelji na pijačo, se redko pogledajo v oči, še takrat so nekateri na telefonih, gledajo v njih, tipkajo…
Kaj potrebujemo, da se zavemo globine človeškega stika, globine pogleda, globine čutenja? Je res čutenje ob všečkih na facebooku tisto pravo, tisto, kar nas notranje napolni? Ali je samo kratka potešitev potrebe po pozornosti, potrebe po sprejemanju, ugajanju… in bi v osebnih stikih, globljih pogledih našli tudi globljo zadovoljitev, tisto ''pravo'' čutenje trenutka…?
Da lahko vsaj delno odgovorimo na takšna vprašanja, se moramo poglobiti vase. Delati korake v tej smeri. Eden takšnih korakov je lahko zelo enostaven, hiter in zanimiv: na moji spletni strani www.andrejacilensek.com pod zavihkom Raziskovanje sebe vstopite do ankete – Ali si ekstravertirana ali introvertirana osebnost , kjer lahko ugotovite, kakšna osebnost ste. Kaj vas bolj privlači, ste obrnjeni bolj navznoter ali navzven, ali imate lastnosti obeh osebnosti bolj enakovredne?
V prihodnosti bom pripravila še več anket v pomoč raziskovanju sebe. Če vam je raziskovanje sebe zanimivo tudi na ta način, vabljeni k nadaljnjemu spremljanju tako spletne strani kot FB strani Preprostost življenja.
Veliko užitka ob raziskovanju sebe.
O avtorici ...
Raziskovalka preprostosti življenja, duhovna iskalka in opazovalka življenja. Od nekdaj jo je privlačila tematika smrti, rada se druži s starostniki in jim pomaga pri izboljšanju kakovosti njihovega življenja. Končuje študij Organizator socialne mreže in je aktivna prostovoljka v domu starostnikov v Domu ob Savinji v Celju ter v Slovenskem društvu hospic. Do dela, ki jo notranje polni in veseli, jo je pripeljalo večletno delo na sebi v šoli duhovnosti in meditacije Clairvision, ki ima sedež v Kaliforniji. Je avtorica Knjige Življenja, ki jo je pripravila kot vodnik za notranje potovanje vsakogar, ki bo želel pogledati vase ter zapisati svoje občutke in misli o življenju in minljivosti življenja. Včasih je namreč premisliti in napisati veliko laže kakor o tem spregovoriti. Vodi pogovorne skupine s starostniki in izvaja predavanja na temo staranja, minljivosti in žalovanja.
Andrejo lahko kontaktirate na elektronski naslov: info@andrejacilensek.com
Več o njej boste našli tudi tukaj: www.andrejacilensek.com
In na njeni facebook strani Preprostost življenja