To so prehranske vlaknine. Urejajo prebavo in izjemno pozitivno vplivajo na črevesje. Imajo številne koristne lastnosti: ščitijo nas pred različnimi obolenji, pomagajo ohranjati zdravo telesno težo in pri hujašnju. Spletni vir mayoclinic.com opisuje, da redno uživanje vlaknin zmanjša možnosti za razvoj sladkorne bolezni, bolezni srca in celo nekaterih vrst raka. Vlaknine najdemo predvsem v sadju, zelenjavi, nekaterih polnovrednih živilih in stročnicah. Rešujejo težave z zaprtjem in imajo sposobnost, da uredijo prebavo.
Kaj so prehranske vlaknine?
Prehranske vlaknine so pomemben del uravnotežene prehrane. V prebavnem traktu ugodno vplivajo na različne funkcije, ki jih le-ta opravlja – med drugim vplivajo tudi na presnovo in splošno zdravje. Strokovnjaki priporočajo, da dnevno zaužijemo 30g prehranskih vlaknin, kar predstavlja od 0,5 do 1% dnevnega energijskega vnosa (vir prehrana.si).
PREBERITE TUDI: Kaj storiti, ko vas zagrabi močna lakota - teža pa raste?
Prehranske vlaknine delimo na topne, ki se v vodi raztopijo in netopne, ki se ne raztopijo. Topne vlaknine v vodi postanejo podobne gelu in naj bi pomagale pri zniževanju holesterola in glukoze v krvi. Najdemo jih v ovsu, fižolu, jabolkih, citrusih, korenju, ječmenu in psiliumu. Netopne stimulirajo prebavni sistem in naj bi bile dobre za vse, ki imajo težave z zaprtjem in nerednim odvajanjem. Najdemo jih v polnozrnati moki, pšeničnih otrobih, oreščkih, fižolu in zelenjavi kot je cvetača, krompir itn.
Kako v prehrano vključiti čim več prehranskih vlaknin?
Spletni vir mayoclinic.com svetuje:
- da za zajtrk uživate polnovredne kosmiče z visoko vsebnostjo vlaknin in otrobe,
- da uživate polnozrnata živila (npr. polnozrrnat kruh, polnozrnato moko, rjavi riž, jemčmen, polnozrnate testenine itn.),
- da v prehrano dodate stročnice: fižol, grah, lečo itn.,
- da jeste veliko zelenjave in sadja,
- da nezdrave prigrizke zamenjate z bolj zdravimi (npr.: pest oreščkov, malo suhega sadja itn. A pozor. Suho sadje in oreščki vsebujejo veliko sladkorja, zato je potrebno uživati majhne količine.).
In na koncu: članek je informativne narave, zato se v primeru zdravstvenih ali drugih težav vedno posvetujte z ustreznim strokovnjakom.
VIR: https://www.mayoclinic.org/
PREBERITE TUDI: To so 100% naravne in zdrave alternative sladkorju!