V starogrških legendah je rman dobil ime po junaku Ahilu, ki je z njim ustavljal krvavitve in celil rane svojih vojakov. Sasi so ga imenovali "herbal militaris", zaradi njegove sposobnosti, da zdravi poškodbe iz bitke. Ameriški domorodci so v veliki meri uporabljali rman, ki so mu dali imena, kot sta "zdravilo za življenje" in "vojaška ranica". Tudi mladi čarovniki na Hogwartsu spoznavajo čarobne zdravilne lastnosti tega zelišča.
Poznamo več vrst rmana. V naravi raste navadni rman in je v zmernih območjih severne poloble zelo razširjen, poznamo pa tudi na stotine različnih gojenih vrst (za zdravila uporabljamo navadni rman).
Kaj torej daje rmanu tako velik sloves?
Njegova neverjetna vsestranskost kot zdravilo in rastlinski zaveznik je neprimerljiva z večino drugih zelišč. Z bogato mešanico spojin, kot so izovalerijanska kislina, salicilna kislina, grenčine, čreslovine, flavonoidi, … rman deluje astringentno, protivnetno, protimikrobno, antispazmodično, diaforetično, grenko tonično in hemostatsko.
Uporaba v zdravilne namene
Zaradi tega širokega profila je rman uporaben za zdravljenje tako raznolikih stanj.
Pri lokalni uporabi lahko ustavi krvavitev in pospeši celjenje ran.
Kot prebavna grenčina spodbuja apetit, encime in zdravo prebavo, hkrati pa blaži pline in krče.
Foto: Tina Mele
Rman uravnava menstruacijo, lajša krče in preprečuje prekomerno krvavitev za optimalno reproduktivno zdravje žensk.
Med vročino njegovo diaforetično delovanje povzroči potenje, kar pomaga znižati temperaturo.
PREBERITE TUDI: Zeliščarka svetuje: 5 spomladanskih divjih rastlin, ki so zakladnica hranil
Pri težavah s kožo, kot so ekcem, izpuščaji ali hemoroidi, protivnetni in protimikrobni učinki rmana zagotavljajo pomirjanje in olajšanje.
Rman je izmed boljših zelišč za vnetja sečil. Je urinarni astringent in antiseptik ter tako pomaga premagati infekcijo ter ob tem krepi tkivo.
Rman je tudi odlično krepčilno odlično krepčilno zelišče za dlesni in na splošno koristen za zdravje ustne votline. Deluje astringentno, protibolečinsko in protimikrobno. Opisujejo tudi, da njegova korenina lahko lajša zobobol.
Priprava
Najpogosteje se v zahodnem zeliščarstvu uporablja liste in cvetove. Včasih pa zasledimo tudi uporabo korenin.
Mlade liste rmana se lahko uporablja v kulinariki.
Ob pripravi čaja se zaradi močnega okusa pogosto kombinira z drugimi zelišči (doza je 1-3 čajne žličke posušenih nadzemnih delov rmana na skodelico (250ml) vrele vode. 3 x dnevno.
Pogosto pa se ga uporablja v obliki tinkture (1:5 posušeni nadzemni deli, 1-4 ml, 3 x dnevo).
Zunanje se ga lahko uporabi v obliki obloge (močan čaj ali tinktura razredčena v vodi) , macerata oziroma v obliki mazila.
Foto: Tina Mele
Njegove aromatične lastnosti pa se lahko uporabijo tudi v obliki parne kopeli…ali obrazne ali pa tudi za parno kopel intimnih delov (vaginalna parna kopel).
Rman tudi destilirajo – uporablja se tako hidrolat kot tudi eterična olja. Za izdelavo eteričnega olja se porabi ogromne količine rmana.
PREBERITE TUDI: ČRNI POPER: deluje stimulativno, pomaga pri artritisu, prebavi, prehladu in gripi...
Previdnostni ukrepi
Niso pokazali njegove varne uporabe v nosečnosti. Ker deluje emenagogno (spodbuja menstruacijo) bi lahko njegova uporaba v nosečnosti potencialno predstavljala tveganje za splav.
Tisti, ki so občutljivi na rastline iz družine Nebinovk, naj bodo pri uporabi previdni.
Ostala uporaba rmana
Poleg svojih zdravilnih lastnosti je bil rman skozi stoletja vtkan v mnoge tradicije in ljudske prakse. V starodavnih poganskih običajih so rman pogosto uporabljali v obredih očiščevanja in za simbolično zaščito.
Sanje o rmanu so v srednjem veku veljale za znamenje ozdravitve in miru.
Nekatera domorodna plemena pa so žgala rman kot repelent proti insektom.
Zaključek
Čeprav se rman morda zdi navaden in preprost, si je skozi stoletja resnično prislužil občudovanje in spoštovanje zeliščarjev in zdravilcev. In čisto upravičeno. Naslednjič, ko na sprehodu opazite bele ploščate cvetne grozde ter »tisoč listov« (millefolium), si vzemite trenutek in se spomnite na mogočne zdravilne lastnosti te preproste in pogoste rastline.
Nabirajte na čistih področjih in vedno iz narave vzemite le peščico ter tako pustite, da bo narava imela možnost obnavljanja.
PREBERITE TUDI: REPINEC: deluje kot prebiotik, razstruplja jetra in rešuje težave s kožo (+uporaba)
Avtorica prispevka je dr. Tina Mele, ki izobražuje in spodbuje vse, ki jih zanima uporaba zelišč - več o njenem delu najdete na spletni strani thegreenwitch.si.
"Moje poslanstvo je, da spodbudim čim več ljudi, da se »vrnejo« k zelenim zaveznikom, da se naučijo uporabljati zdravilne rastline izpred domačega praga na enostaven in poceni način. Ker nam narava ponuja toliko možnosti, kako nas lahko podpre." Pravi avtorica prispevka dr. Tina Mele.