V začetku aprila je bil v državnem zboru sprejet Zakona o urejanju trga dela (ZUTD-G), ki določa, da bruto urna postavka za opravljeno uro začasnega ali občasnega dela upokojencev ne sme biti nižja od zneska minimalne plače, preračunanega na uro dela povprečne mesečne delovne obveznosti za polni delovni čas, ki znaša 174 ur.
Kakšna bo po novem urna postavka?
Na podlagi ZUTD-G se najnižja urna bruto postavka za opravljeno uro začasnega in občasnega dela upokojencev zviša iz 5,77 evra na 6,17 evra bruto. Gre za spodnjo mejo urne postavke za delo upokojencev (in tudi dijakov ter študentov), seveda pa lahko delodajalec ponudi tudi višje plačilo za opravljeno delo.
Nova bruto urna postavka bo veljala od uveljavitve omenjene odredbe (v roku 15 dni z odredbo ministra) do vključno februarja naslednjega koledarskega leta.
Zvišuje se tudi znesek, ki ga letno lahko zasluži upokojenec
Višina minimalne bruto postavke se vsako leto usklajuje s spremembo višine minimalne plače. Poleg te postavke se z uveljavitvijo novele zakona ZUTD-G zvišuje tudi znesek najvišjega dohodka za opravljeno začasno in občasno delo, ki ga lahko na letni ravni zasluži upokojenec. Po novem se ta zvišuje na 9.237,96 evra bruto iz trenutno veljavnih 8.639,07 evra. Tudi ta znesek se vsako leto usklajuje s spremembo višine minimalne plače.
Upokojenci lahko delajo 90 ur mesečno
Občasno delo upokojencev je doživelo spremembo tudi v zakonu o interventnih ukrepih za podporo trga dela, ki je bil sprejet v drugi polovici meseca februarja, o čemer smo na portau že pisali tukaj. Zakon zvišuje obseg začasnega ali občasnega dela upokojencev iz 60 ur mesečno na 90 ur mesečno. Največkrat trikrat na leto pa lahko občasno delo obsega 120 ur na mesec. Ureditev velja do 31. decembra 2022, možnosti podaljšanja pa ni.