Pogosto posegate po sladkem? Pa veste, da v večini primerov proizvajalci sladkih živil vanje dodajo najcenejšo snov, s katero živilo postane prijetnega, sladkega okusa, manj prijetno pa za naše zdravje. To je glukozno-fruktozni sirup. Najdete ga tudi pod imenom High-fructose corn syrup, HFCS, proizvajajo pa ga iz koruze, je torej vrsta koruznega sirupa, ki je ena najcenejših sestavin za proizvajalce, poleg tega pa živilom podaljšuje tudi rok uporabe.
Vsebujejo ga sladka živila, razne pijače, hitra in predelana hrana. Če boste brali sestavine živil, ki jih imate ta trenutek v svoji omari, ga boste zagotovo zasledili. Zelo pogost je, skriti sovražnik našega zdravja. V majhnih količinah seveda skoraj nedolžen, če pa seštejemo dneve in leta uživanja, postane velik sovražnik našega zdravja.
Raziskave so zastrašujoče, pa očitno še vedno ne dovolj, da bi ga prepovedali. Zato je prav, da se ga izognemo kar sami in posežemo po bolj zdravih živilih.
Glukozno fruktozni sladkor, torej koruzni sladkor lahko na našem telesu pusti velike negativne posledice. Med njimi so strokovnjaki v študijah dokazali, da povzroča razvoj raka, upočasnjuje našo prebavo in je velik krivec za debelost, povzroča bolezni srca in ožilja, povzroča možgansko kap, poviša lahko krvni tlak, škoduje našim ledvicam in jetrom. Raziskave so pokazale, da lahko privede do sladkorne bolezni tipa 2 in celo do ciroze jeter.
Po vsej verjetnosti ga boste našli v gaziranih pijačah, v predelanih živilih, v hitri prehrani, v piškotih in pecivih, v sladoledu, tudi v kosmičih, v jogurtih, vsebujejo ga lahko celo žitne tablice, že pripravljene jedi, kruh, sokovi in številni drugi izdelki.