Naš gibalni sistem ima spomin. Hrani informacije o načinu gibanja in telesnih držah, ki jih vsakodnevno zavzemamo, zato nam ni potrebno razmišljati o tem, kako sedeti za računalnikom ali v avtomobilu, pobirati predmete iz tal, kako stati med kuhanjem kosila ipd. Kljub temu, da prav zaradi mišičnega spomina, za znano gibanje porabimo manj energije, z leti postajamo vedno bolj togi in gibalno omejeni, saj največkrat zavzemamo neučinkovite telesne drže, ki sprožajo vsem znane bolečine v hrbtu in sklepih. Ker se bolečinam na vsak način želimo izogniti, gibanje prilagodimo trenutnemu stanju tako, da poiščemo kompenzacijski položaj, ki sicer omili bolečino, vendar je telo ob tem prisiljeno aktivirati večje število mišic, ki na novo zavzet položaj vzdržujejo. S tem se zakrčenost telesa stopnjuje in gibanje postaja vedno bolj utrujajoče, manj koordinirano in neučinkovito.
Se sprašujete zakaj se to dogaja?
Sodoben način življenja je usmerjen predvsem na rezultat in od nas zahteva stalno pripravljenost za opravljanje raznoraznih nalog, zato so določene mišične skupine rahlo zakrčene tudi takrat, ko bi jih lahko sprostili in podaljsali. Če tak slog življenja ponavljamo dan za dnem, se stanja rahle zakrčenosti mišic sploh ne zavedamo več, temu pojavu pravimo mišična amnezija (izguba mišičnega spomina in nadzora nad mišičnim delovanjem), ki vodi v bolečine in poškodbe gibalnega sistema.
Rešitev, s katero odpravimo opisano stanje, se skriva v ponovnem pridobivanju nadzora nad lastnim gibanjem. Pri tem nam najprej lahko pomaga terapevt, ki nas seznani z neustreznimi gibalnimi vzorci in nam prek gibalne terapije omogoči, da jih tudi sami začutimo, potem pa svetuje, kako jih lahko spremenimo tako, da bo gibanje postalo lahkotnejše. Kasneje je vzpostavljanje novih in učinkovitejši vzorcev gibanja odvisno predvsem od nas samih. Pomembno je samoopazovanje in vključevanje naučenega v vsakodnevne aktivnosti, kar zahteva svoj čas in energijo, vendar nam bo telo za naše vloženo delo vsekakor hvaležno.
Z ljubeznijo, Nastja
Lahko me pokličete na telefonsko številko 031-688-086, še več o meni pa boste našli tukaj.