Kaj točno izgubijo moški, ko se upokojijo?
Izgubijo kolege, intelektualne izzive, zadovoljstvo ob opravljenem delu, ritem življenja, na katerega se lahko zanesejo, izgubijo status v družbi in družini, izgubijo tudi plačo, predvsem pa izgubijo svoj smisel. Ko se upokojijo, so primorani svoje življenje postaviti na novo in se premakniti iz znanega delovnega ritma, v popolnoma neznano področje. Najbolj boleče je vsekakor spoznanje, da so postali nepotrebni.
Kako stresno je to obdobje v posameznih kulturah, ki so izrazito delovno usmerjene, kažejo informacije iz Japonske. Tam obstajajo delavnice, kjer se ženskam nudi psihološka pomoč za čas, ko se moški upokoji. Ženske so namreč tako nevajene moške prisotnosti v domovih, da marsikatera zapade v depresijo. Obstaja celo izraz za moške, ki se upokojijo in ostanejo doma, rečejo jim »mokri list«. Moški zato, da se izognejo mučnim situacijam v svojih domovih, vztrajajo na delovnem mestu čim dlje, tudi v visoko starost. Marsikdo na delovnem mestu dobesedno umre.
Značilno za moške je tudi, da le redkokateri vzdržuje moška prijateljstva. Moški kontakti so običajno povezani z aktivnostmi in z okoljem, kjer se zadržuje. Ima kolege v službi in znance, s katerimi si deli hobije in prostočasne aktivnosti. Ob upokojitvi nastane praznina in če moški nima hobijev, ki vključujejo tudi druge moške kolege, postane izoliran v svoj družinski krog. Ženske imajo s tem manj težav, saj praviloma vzdržujejo prijateljstva vse življenje, ker imajo neprestano potrebo po izmenjevanju mnenj ter informacij. Tako je že od pamtiveka in tako je bilo še preden so iznašli časopis in radio.
Ženske se tudi lažje prilagodijo, saj je tudi njihovo življenje v aktivni dobi razpeto med službo in domom. Ko zaključijo aktivno dobo, jim ostane več časa za otroke in vnuke, za planiranje praznovanj, dopustov, skrbi za dom itd. V kolikor nimajo družine, pa so praviloma bolj aktivne v prijateljskih krogih.
Ni presenetljiv rezultat raziskave, ki je pokazala, da kar 54% moških pričakuje, da bodo v upokojitvi preživeli bistveno več časa s svojimi boljšimi polovicami. V nasprotju z njimi, pa to pričakuje le 38% žensk. Ženske v upokojitvi dajejo prednost drugim družinskim članom, pred svojimi možmi.
Angleški center za dolgoživost je leta 2014 objavil študijo o osamljenosti med starejšimi. V njem so navedli, da so starejši moški manj osamljeni od žensk, vendar le, če živijo v partnerstvu. Tisti, ki so živeli sami, pa so poročali o izredno hudi osamljenosti in žalosti. Starejši moški so namreč v socialnem smislu zelo povezani s svojimi ženskami, ker jim te zagotavljajo vključenost v družbo.
Veliko moških, ki sprememb ob upokojitvi ne izpeljejo najbolje, se vda alkoholu. Nekateri vegetirajo iz dneva v dan, pogosto pred TV ekrani ali za šankom bližnje gostilne. Za take moške je priporočljivo, da si v tej tranziciji življenja najdejo pomoč. Tudi pri nas je zelo razširjena mreža psihologov, ki so specializirani za tovrstna svetovanja. Pomoč in dober nasvet pa lahko najdejo tudi v prijateljskih krogih, ali pa pri svojih verskih avtoritetah.
Vesna Cetinski, iz knjige »Upokojitev, ni problema«.