Zakon o lekarniški dejavnosti ne potrebuje sprememb

Aktualno > Zanimivosti | piše: M. L. | 22.3.2021
Lekarniška zbornica Slovenije dobila podporo drugih institucij, da obstoječega Zakona o lekarniški dejavnosti ni treba spreminjati.
Foto: pexels.com
Foto: pexels.com
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

»V Lekarniški zbornici menimo, da je obstoječ Zakon o lekarniški dejavnosti primeren in na mestu, kar so potrdile mnoge institucije. Zato se nikakor ne strinjamo s predlaganimi spremembami Zakona, ki jih je je v Državni zbor vložila poslanska skupina SMC. Upam, da bo zdrav razum premagal, da se ne bo poseglo v že zdaj dobro urejeno lekarniško mrežo in da se trenutni Zakon ne bo spremenil,« je poudarila mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec., predsednica Lekarniške zbornice Slovenije.

S tem soglašajo tudi na Fakulteti za farmacijoEkonomsko socialnem svetuTrgovinski zbornici Slovenije in Hrvaški lekarniški zbornici. Podpirajo trenutni Zakon in Lekarniško zbornico Slovenije. Iz omenjenih institucij so tudi pripravili pisma in gradivo, zakaj se s spremembami ne strinjajo.

Dejstvo je, da bi bili z novimi spremembami prikrajšani predvsem prebivalci manjših slovenskih krajev, zasebniki s koncesijo in manjši javni zavodi. Prišlo bi do kaosa in razpada mreže lekarn v manjših krajih. »Odpiranje več lekarn v urbanih središčih bi pomenilo zaprtje približno enakega števila lekarniških enot na obrobju. V lekarniški dejavnosti je treba zagotoviti enakomerno preskrbo vseh prebivalcev z zdravili, saj imajo vsi prebivalci enako pravico do dostopa do zdravil in lekarniških storitev. Naj samo podam primer iz Madžarske. Tam so se po popolni liberalizaciji dejavnosti v mestih res odpirale nove lekarne, a je v štirih letih vrata zaprlo 600 lekarn v manjših krajih,« je izpostavila mag. Darja Potočnik Benčič.

Z novim Zakonom bi lahko javni lekarniški zavod tudi ustanovil organizacijo, katere temeljna dejavnost je dobava zdravil. Če je dovoljeno, da javni zavod ali zasebnik s koncesijo ustanovi veletrgovino, bo zagotovo izposlovano, da lahko tudi veletrgovec odpira lekarne. To bistveno vpliva na strokovno neodvisnost magistrov farmacije, ki imajo po kodeksu etike obvezo, da dajejo potrebe pacienta na prvo mesto.

Na Fakulteti za farmacijo pravijo, da predlagane spremembe znatno posegajo v trenutno ureditev lekarniške dejavnosti. Med drugim pravijo: »S predlogom sprememb se bo večala koncentracija lekarn v mestih in siromašila mreža lekarn izven urbanih območij. S tem se bomo odmikali od zagotavljanja skladnosti regionalnega razvoja in zagotavljanja zdravstvene obravnave uporabnikov do storitev lekarniške dejavnosti pod enakimi pogoji. Če se zaradi migracij organizirajo dodatne lekarne v urbanih središčih, to avtomatsko pomeni manjše število lekarn in/ali ekonomsko nerentabilne lekarne v ne-urbanih središčih.«

Tudi v Trgovinski zbornici Slovenije predlogu Zakona nasprotujejo, med drugim menijo, da bi sprejetje pomenilo, da bi preostali veletrgovci še naprej ostali v neenakopravnem konkurenčnem položaju. »Razlogi za prepoved vertikalnih povezav so bistveni, in sicer ne le zaradi zagotavljanja zdrave konkurence, pač pa tudi zaradi zagotavljanja strokovnosti in neodvisnosti lekarniškega dela. Odvisnost oziroma lastniška povezava lekarne in veletrgovca bi namreč lahko privedla do favoriziranja interesa zavoda pred koristjo in varnostjo prebivalcev,« so dejali.

Lekarniški zbornici Slovenije je pismo podpore poslala tudi Hrvaška lekarniška zbornica. V njem so izrazili podporo Lekarniški zbornici Slovenije v prizadevanjih za ohranitev lekarniške mreže in preprečevanje negativnih posledic deregulacije lekarniške dejavnosti. »Predlagana ukinitev lekarniške mreže lahko povzroči pomembne negativne posledice za organizacijo javne lekarne in ogrozi razpoložljivost, kakovost in trajnost lekarniške oskrbe, ki je v vseh državah zaradi staranja prebivalstva in večje porabe zdravil vedno pomembnejši segment javnega zdravja,« so poudarili.

 

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Osamljenost ruši obrambne moči imunskega sistema

Vse več raziskav kaže, da osamljenost zelo negativno vp...

Za dober imunski sistem čistite in krepite limfo

Pomemben del imunskega sistema je tudi limfa. Zato, če ...

Kako varno nakupovati na spletu?

Spet je tu november, mesec nakupovalne mrzlice, velikih...

Astrološka napoved po znamenjih: Kaj vas čaka ta teden (18.11 - 24.11. 2024)?

V prvem delu tedna bo na vas vplivalo Sonce v znamenju ...

Imunski sistem: živila, ki na imunski sistem vplivajo slabo in dobro

V prispevku boste spoznali nekaj živil, ki imunski sist...

Ali menopavza res pomeni konec seksa?

Menopavza je obdobje, ki ženski prinaša velike sprememb...

Zima in mraz že trkata na vrata - ZAŠČITITE SVOJE LEDVICE!

Ledvični pas je v hladnejših mesecih izredno uporaben p...

MojaLeta darila prejmejo …

Tudi za mesec oktober smo med številnimi prijavljenimi ...

Na dogodku Naj Fala kruh ponovno nagradili najboljše kruhe

V Sloveniji smo znani kot veliki ljubitelji kruha. Po s...

Ženske po 50. letu: Te stvari so nujne za dober seks v menopavzi (nasveti seksologinje)

Več ali manj seksa po 50. letu? Seksologinja pravi, da ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.