Sezona divjih špargljev se bliža koncu, gojeni pa so še vedno na izbiro. Če ste nabirali divje, ste jih najbrž nekaj dali tudi v skrinjo. Enako lahko storite tudi z gojenimi. Tako imate zdravo zeleno živilo lahko na krožniku skozi vse leto.
Šparglji so zdravilni. Pomagajo čistiti telo strupov, krepijo delovanje ledvic, jeter, žolča, so naravni diuretik, kar pomeni, da pomagajo odvajati odvečno vodo iz telesa. Nekatere študije pravijo celo, da topijo ledvične kamne in odpravijo ledvični pesek.
Divji šparglji rastejo v naravi od marca do junija. Vse pa je seveda odvisno tudi od vremena. V sušnem obdobju jih je manj, v deževnem pa v izobilju. Divjih špargljev ni potrebno lupiti, užiten je mehkejši del stebla. Oleseneli del se zavrže.
Gojeni šparglji so na izbiro na tržnicah in v trgovinah tako rekoč skozi vse leto. So debelejši, so bele ali zelene barve. Bele šparglje lupimo dva centimetra pod vrhom do spodnjega dela, zelene pa le povsem spodaj.
Tako divji kot tudi gojeni pa so priporočljivi za uživanje, saj izboljšujejo zdravje.
Neprijeten vonj seča
Če uživate šparglje, potem dobro veste, da povzročajo dokaj močan, specifičen vonj urina. To pa zato, ker vsebujejo asparaginsko kislino. Prav slednja je tista, ki spodbuja delovanje ledvic in pospešuje izločanje urina.