Potrebujete le sproščena oblačila in udobno obutev.
Vadbe bodo organizirane na prostem, ob 7.30, nekatere pa ob 8.00 zjutraj.
Več o društvu in lokacijah vadb: www.solazdravja.com
Kdor se giblje lahko opazi, kako se splošno počutje telesa in duha izboljša po telesni aktivnosti.
Redna telesna aktivnost je dobra naložba tudi za zdravje v naši prihodnosti, saj je to dober način preprečevanja ali zdravljenja različnih bolezni (kot so bolezni srca, kapi, sladkorne bolezni, nekatere vrste raka…). Prispeva tudi k preprečevanju prekomerne telesne teže in debelosti, ter izboljšuje duševno zdravje. Ker krepi kakovost življenja in splošno počutje, tudi vpliva na produktivnost še delovno aktivnega prebivalstva, starejšim pa podaljšuje možnost samostojnega življenja in jih obvaruje pred pojavom demence ali pa vsaj odloži njen začetek v kasnejše starostno obdobje.1
KORAK ZA KORAKOM DO ZDRAVJA IN DOBREGA POČUTJA
Ena izmed bolj razširjenih telesnih dejavnosti v Sloveniji je hoja. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje, je bilo leta 2016 v Sloveniji približno 56 % prebivalcev visoko intenzivno in zmerno telesno dejavnih (v skladu s priporočili WHO za telesno dejavnost za krepitev zdravja odraslih). Med drugim so izpostavili hojo, kot razširjeno telesno dejavnost - 46 % odraslih moških in 49 % odraslih žensk je vsaj 5 dni v tednu hodilo po 30 minut dnevno.2
Prav hoji se je posvetila tudi strokovna sodelavka našega društva Eva Jeza, ki je za našo interno revijo Društva šola zdravja zapisala nekaj zanimivosti o tej razširjeni telesni dejavnosti, ki je pogosta aktivnosti tudi med člani Društva šola zdravja. Njen članek si lahko preberete tukaj: povezava.
GIBANJE V SKUPINI NAVDIHUJE IN OSREČUJE
V Društvu šola zdravja se zavedamo posledic, ki jih prinesejo slabe življenjske navade, vključno s pomanjkanjem gibanja. Še posebej izrazito se le-te začnejo kazati v starejšem obdobju, ko je lahko motivacije za gibanje še manj.
A to zgodbo spreminjajo naše številčne skupine Šole zdravja, v katerih vsakodnevno telovadi že več kot 4.500 članov. Vadba po metodi »1000 gibov« namreč postaja vse bolj priljubljena oblika telesne aktivnosti med starejšimi.
Skupnosti vadečih se povezujejo tudi v ostale aktivnosti, kot so na primer skupinski izleti, včasih telovadijo tudi skupaj z oskrbovanci v domovih za ostarele, obiskujejo šole in vrtce in podobno. Takšni posamezniki, oziroma skupine s svojo ljubeznijo do gibanja, tudi ostale spodbujajo k telesnim aktivnostim in bogatijo lokalne skupnosti.
Trudimo se, da bi lahko našo brezplačno vadbo omogočili v vsakem kraju, oziroma občini Slovenije in tako h gibanju spodbudili še več ljudi. Pri tem nam lahko pomagate domačini, ki bi radi imeli tovrstno brezplačno vadbo v svojem kraju. Sporočite nam svojo željo po sodelovanju in z veseljem se bomo odzvali in poskusili spodbuditi boljše gibalne navade tudi v vaši lokalni skupnosti.
Spodbujajmo se. Korak za korakom, z gibanjem do boljšega zdravja in počutja.