Kriza srednjih let ni diagnostično dokazana, pa vendar vsi vemo, o čem govorimo. V določenem življenjskem obdobju, najpogosteje se to zgodi po 45. letu starosti, se lahko pojavijo težave na fizičnem, psihičnem in čustvenem področju. Govorimo o krizi srednjih let, ki pa ne prizanaša ne moškim in ne ženskam.
Občutek nezadovoljstva lahko z leti narašča
Če smo v mladosti brezskrbni in polni energije, pa se lahko v zrelejših letih pojavijo zaskrbljenost, dvom, strah. Pojavi se lahko nezadovoljstvo na več življenjskih področjih, tako med odnosi, v karieri, med partnerjema.
Pogosto je povod za krizo srednjih let tudi obdobje, ko otroci odrastejo in zapustijo prvotno družino, se preselijo na svoje in si pričnejo ustvarjati življenje.
Poglejmo, kaj povzroča krizo srednjih let pri ženskah. Vzroke lahko razdelimo v tri kategorije.
Fiziološki vzrok
V času pred menopavzo in v obdobju menopavze prihaja do hormonskih sprememb. Zmanjša se raven estrogena in progesterona. To pa lahko negativno vpliva na kvaliteto spanja, povzroča nenadno menjavo razpoloženja, zmanjša se tudi raven energije, poveča možnost za debelost, pojavi se lahko tudi anksioznost. Odličen nasvet za pomoč najdete tudi tukaj.
Čustveni vzrok
Ženske v srednjih letih imajo več življenjskih izkušenj, verjetno so skozi življenje doživljale tudi stresne situacije, se soočile z žalostjo, z izgubo ljubljene osebe, doživele nesrečo, se srečale s sindromom praznega gnezda, morda niso uresničile svojih življenjskih sanj, itd. Vsi ti občutki se lahko pričnejo kopičiti in povzročijo žalost ter nezadovoljstvo.
Porušena samozavest
S staranjem se spreminja videz. Nekatere ženske se le s težavo sprijaznijo z gubami, z odvečnimi kilogrami, sivimi lasmi. Telo se z leti spreminja in se stara.
Nekatere ženske so doživele neuspeh, ločitev, izgubo službe, morda finančni polom, morda se soočajo s kronično boleznijo.
Vse to pa vpliva na samopodobo.
Kako si pomagati?
V prvi vrsti morate vedeti, da še zdaleč niste edini, da imajo mnogi podobne občutke in strahove. Pomagate si lahko na naslednje načine:
- Poiščite pomoč psihoterapevta
- Pogovorite se z bližnjim prijateljem, zakoncem
- Povežite se z naravo, sprehod v gozd je zdravilen
- Prehranjujte se zdravo
- Pišite dnevnik in vsak večer zapišite tudi, zakaj ste hvaležni
- Naredite si seznam želja in jih pričnite uresničevati.
Sodelujte v nagradni igri in si prisvojite naravni izdelek. Kliknite tukaj.