Vsi pa imamo svoje najljubše knjige, ki jih vsakomur priporočamo v branje. Jaz za prihajajoče poletne dni v branje priporočam naslednje:
- Ti povem zgodbo? (Jorge Bucay)
Knjiga Ti povem zgodbo? je še vedno moja najljubša knjiga. S pripovedovanjem čudovitih in poučnih zgodb, ki jih psihoterapevt Jorge pripoveduje Demianu, knjiga bralcu podarilo čudovito darilo – možnost, da se v vsaki zgodbi poistoveti z enim od likov in iz nje potegne nauk, ki ga v tistem trenutku potrebuje. To je knjiga, ki se je še vedno spominjam kot knjige, za katero sem si želela, da bi se nadaljevala in nadaljevala in se nikoli končala.
PREBERITE TUDI: Intervju: Spoznala sem, da se s tem življenje ne konča. Hotela sem se preizkusiti v nečem novem, se učiti in
2. 5 najpogostejših obžalovanj pred smrtjo (Bronnie Ware)
Avtorica v svoji knjigi zbere ganljive zgodbe umirajočih, ki so ji v zadnjih trenutkih svojega življenja pripovedovali o svojih obžalovanjih, neuresničenih sanjah in strahovih. Knjiga bralca nežno spodbudi k zavedanju o minljivosti življenja. Ob branju se namreč zavemo, kako neprecenljiv dar je življenje, ne moremo pa tudi mimo razmisleka o stvareh, ki bi jih obžalovali mi, če bi vedeli, da je našemu bivanju na zemlji odmerjen le še zelo kratek čas.
3. Življenje kot igra (dr. Wayne W. Dyer)
Življenje kot igra je knjiga, ki bi preprosto morala biti del naše knjižne zbirke. Knjiga, napisana v obliki priročnika, predstavlja različne vzorce našega vedenja, pojasnjuje vzroke za izbrana vedenja, tipične načine na katere se izbrana vedenja kažejo, ponuja pa tudi ideje in strategije za spremembo razmišljanja, čustvovanja in vedenja. Bralcu pokaže, da je odgovornost za lastno srečo v njegovih rokah in ga spodbudi k prevzemanju odgovornosti za svoje življenje.
4. Učbenik življenja (Martin Kojc)
Če bi morala povzeti sporočilo knjige v nekaj stavkih bi se glasilo takole: Ničesar ne moremo izsiliti, niti ni smiselno, da bi to skušali početi. Takoj ko želimo nekaj izsiliti namreč sporočamo, da pravzaprav ne verjamemo, da se bo želeno uresničilo. Če bi verjeli, ne bi imeli potrebe po izsiljevanju. Vse se zgodi z namenom in v skladu z vesoljno prasilo, ki je vsemogočna in del katere je v vsakem izmed nas. Zato zaupajmo.
5. Biologija prepričanj (dr. Bruce H. Lipton)
Dr. Lipton je celični biolog in predavatelj, ki trdi, da našega življenja ne določajo naši geni, temveč naša prepričanja. Pravi, da nismo žrtve genov, temveč kreatorji svojega življenja. V knjigi na preprost in bralcu razumljiv način razloži, kako naše misli, prepričanja in čustva vplivajo na delovanje celic, svoje trditve pa podkrepi s številnimi raziskavami. Biologija prepričanj je knjiga, ki bralca spodbudi k razmisleku o svojih prepričanjih in o vplivu, ki ga imajo ta na njegovo življenje.
6. PSI (Eros)
Knjigo sem dobila v dar za 30. rojstni dan. Veselila sem se je enako kot se majhen otrok veseli božičnega večera. In jo brala počasi, premišljeno, poglavje za poglavjem. Knjiga predstavlja 12 različnih svetov, v katerih se znajde glavni junak Eros, 12 svetov, del katerih smo tudi mi in celotna družba. Zgodbe bralca preko raziskovanja svojih misli, čustev in prepričanj popeljejo v svet v odkrivanje sebe in svoje resnice.
7. Neizmeren pogum (Brené Brown)
Sram in strah pred ranljivostjo sta temi, ki sta del življenja vseh ljudi. Kateri so sprožilci sramu, kako sram obvladuje naša življenja in kaj je njegov največji »sovražnik«, je le nekaj vprašanj s katerimi se v knjigi Neizmeren pogum ukvarja avtorica. Piše o svojih »vzponih in padcih« in o pogumu, ki je potreben zato, da si dovolimo biti ranljivi, pa tudi o svobodi, ki jo ranljivost prinese s seboj. Knjiga nas uči, da ranljivost ni lastnost šibkih, temveč močnih in pogumnih ljudi.
PREBERITE TUDI: Dobro jutro demenca
8. Še en krog na vrtiljaku (Tizziano Terzani)
Ne znam povedati zakaj mi je knjiga Še en krog na vrtiljaku tako pri srcu. Morda zaradi iskrenosti avtorjevega pripovedovanja o njegovem boju z rakom. Morda zaradi odprtosti za raziskovanje alternativnih oblik zdravljenja, ki se jih je v želji po zmagi nad boleznijo poslužil. Morda zaradi načina avtorjevega odkrivanja samega sebe, svojega bistva. Morda zaradi slikovitega, a kritičnega pogleda na razvoj Ameriške in Indijske družbe. Ne vem, vem pa, da je knjiga vsekakor vredna branja.
Še več o avtorici prispevka Petri Cvek in njenem delu pa boste našli tukaj in tukaj.