Po podatkih nekaterih spletnih virov, naj bi ljudje barvali lase že dolgo časa. Že Rimljani naj bi za barvanje uporabljali barvilo kana. Poleg kane, pa naj bi barvo pridobivali tudi iz jagod, zdrobljenih lupin oreščkov, kisa itn. Prvo sintetično barvo za lase pa naj bi začeli uporabljati leta 1907. Ustvarilonaj bi jo še danes dobro poznano podjetje L’Oreal. A kljub temu, da je uporaba sintetičnih barv za lase danes zelo razširjena, so mnogi strokovnjaki skeptični. So res brez tveganja za zdravje? Kot kaže ne.
Znanstveniki iz Nacionalnega inštituta za zdravje v Ameriki so namreč ugotovili, da se pri ženskah, ki redno uporabljajo sintetične barve za lase in likalnike za lase, pojavlja večje tveganje za razvoj raka dojke v primerjavi z ženskami, ki teh izdelkov ne uporabljajo. To velja tudi za poklice, kjer so posamezniki redno v stiku s tovrstnimi kemikalijami.
Spletni vir omenja študijo, v katero so zajeli 46 709 žensk. Polovica žensk iz skupine je že leto dni pred uradnim začetkom študije redno uporabljala sintetične trajne barve za lase. Ostale udeleženke so bile razdeljene v skupine in so se barvale občasno, začasno ali sploh ne.
Zaključek študije je pokazal, da so imele za 9% višje tveganje za razvoj raka dojk ženske, ki so se redno barvale v primerjavi s tistimi, ki niso uporabljale kemičnih barv. Raziskovalna skupina je sicer ugotovila, da je tveganje manjše ob občasni ali začasni uporabi barv.
Vrste barv za lase – katere so najbolj škodljive?
Barve za lase se sicer zelo razlikujejo po sestavi, zato je dobro pridobiti vse informacije. Spletni vir omenja tri glavne vrste barv za lase:
- začasne barve za lase: ne prodrejo v lasno steblo, njihova obstojnost je slabša,
- poltrajne barve: prodrejo v lasno steblo. Obstojnost je pet do deset pranj,
- trajne barve: prodrejo globko in povzročajo trajne spremembe lasnega stebla. Veljajo za najbolj priljubljeno vrsto barv za lase.
Za najbolj škodljive veljajo predvsem trajne barve za lase.
VIR: https://healthyaging.net/