Zimski čas je sezona nabiranja bele omele (nabiramo jo februarja in marca, ob lepih, sončnih dneh). Gre za eno od najbolj raziskanih naravnih zdravil. Ker je strupena, moramo biti pri uživanju previdni oziroma naj zdravljenje z belo omelo poteka pod zdravniškim nadzorom.
Bela omela je tudi predmet intenzivnega raziskovanja za uporabo v onkologiji, bodisi kot dodatek kemoterapiji ali kot nadomestilo zanjo pri raku debelega črevesa. V laboratoriju so rakave celice izpostavili kemoterapiji in izvlečku bele omele. Izkazalo se je, da je bila bela omela bolj učinkovita kot kemoterapija. Tudi kombinacija obojega je dala odlične rezultate in je povečala učinkovitost kemoterapije. Bela omela pa ni učinkovita samo pri raku debelega črevesa. Študija je pokazala, da je bilo preživetje za 40 odstotkov boljše tudi pri bolnikih z rakom dojke, rakom želodca in rakom jajčnikov. Bela omela je kot onkološko zdravilo uradno odobrena v Nemčiji, Avstriji in Švici, najpogosteje pa se jemlje v obliki injekcij.
Če bomo belo omelo nabirali sami, moramo biti pozorni na nekaj malenkosti: ko grmičke odrežemo z dreves, naj ne padejo na tla. Osmukamo mlade vejice z lističi (belih jagod ne uporabimo) in jih posušimo na toplem. Suši se počasi. Belo omelo pobiramo z listavcev (razen z oreha in hrasta) ter z jelk in smrek. Čaj pripravimo tako, da posušene liste zdrobimo, prelijemo s hladno vodo ter pustimo stati 8 ur. Precedimo in pogrejemo – ne sme zavreti! Pijemo do dvakrat na dan, pri čemer moramo čaj vsakič posebej pripraviti. Postanega čaja ne smemo uživati. Kura naj traja dva tedna, potem naredimo dva tedna pavze.
Lahko pa si pripravimo tinkturo: 10 gramov zdrobljene posušene omele za tri tedne namočimo v žganje s 55 odstotki alkohola. Precedimo in hranimo v temnem prostoru. Uživamo dvakrat do trikrat na dan po 15 kapljic, z vedenjem osebnega zdravnika. Po dveh tednih uživanje za najmanj dva tedna prekinemo.
Bela omela dviguje razpoloženje ter pomaga pri sladkorni bolezni, motnjah delovanja ščitnice, povišanem holesterolu, aterosklerozi, povišanem krvnem tlaku, astmi (zmanjša napade kašlja), menstrualnih in črevesnih krčih.
Nosečnice in otroci bele omele ne smejo uživati. Če jemljete zdravila za srce ali zoper povišan krvni tlak, se predhodno posvetujte z zdravnikom.
Viri:
Alternative Therapies in Health and Medicine
University of Adelaide
Science Direct