Že več kot desetletje je znano, da je preživljanje časa v naravi pri hiperaktivnih otrocih enako učinkovito kot zdravila, zdaj pa se je pokazalo, da podobno velja za ljudi. Bivanje v okolju, kjer je veliko zelenja in v katerem nam jutra polepša pogled na drevesa, vrt, park, zelenico… varuje zdravje in podaljšuje življenjsko dobo.
Ameriški raziskovalci so pod drobnogled vzeli podatke za sto tisoč žensk. Tiste, ki so živele v okoljih, kjer je bilo v razdalji do 250 metrov od njihovih domov veliko zelenja, so v povprečju živele za 12 odstotkov dlje kot tiste, ki so živele v »betonski džungli.« Umrljivost zaradi raka je bila manjša za 13 odstotkov, umrljivost zaradi bolezni dihal pa za 35 odstotkov. Največje razlike so bile pri bolezni ledvic. Bivanje v »zelenem« je umrljivost zmanjšala kar za 41 odstotkov.
Raziskovalci so poskusili najti tudi vzrok, zakaj narava zdravju tako dobro dene. Kaže, da je ključna kombinacija več faktorjev. Ženske so manj depresivne, imajo več socialnih stikov, so bolj telesno aktivne, okolica pa je manj onesnažena, kar pomeni, da je neposredna izpostavljenost toksinom manjša.
Ženske v soseskah z več zelenja na prostem preživijo več časa, kar zvišuje raven vitamina D, neposredno povezanega z depresijo. Druženje in aktivnosti na prostem zmanjšujejo osamljenost, dihanje bolj čistega zraka pa pripomore k boljšemu respiratornemu zdravju.
Biti zunaj in doživljati naravo poveča občutek dobrega počutja. Nekatere študije celo kažejo, je za dvig razpoloženja dovolj že opazovanje fotografij narave.
Viri:
Harvard School of Public Health
Nurses’ Health