Od tega, kako se starostnik počuti v domu je odvisnih več dejavnikov, ki so med seboj povezani in skupno tvorijo končno počutje posameznika. Pa poglejmo, kaj je tisto, kar v veliki meri odloča o vašem počutju tekom življenja v domu.
Osebni pogled na življenje v domu starostnikov
Eden najbolj bistvenih dejavnikov je vsekakor vaš osebni pogled na življenje v domu za starostnike. Slednje je v veliki meri odvisno od vas, čeprav pa obstajajo tudi vzroki, pri katerih si prav veliko ne morete pomagati.
Ureditev sobe
Da se boste v domu počutili dobro, si takšno počutje morate v prvi vrsti zagotoviti sami s pozitivnim pogledom na svet. Pomagate si lahko tako, da si svojo sobo opremite s kakšnim kosom pohištva iz prejšnjega bivališča, saj večina domov s tem nima težav. Za boljšo počutje bodo poskrbele tudi fotografije na stenah, v nekaterih domovih za starejše pa imajo tudi odprt odnos do živali, tako si lahko ob svoji nočni omarici omislite zlato ribico ali na strop pripnete kletko s ptičem.
Spletanje novih prijateljstev, druženje in aktivnosti
Pomembno je tudi, da se pričnete pogovarjati z vašimi sostanovalci. Vsekakor boste slej ko prej našli dobre sogovornike, torej ljudi, ki vam bodo značajsko ustrezali. Z njimi potem obiščite aktivnosti, ki vam jih ponuja dom v katerem živite. Prav vsak dom starostnikom nudi najrazličnejše delavnice, obiske prireditev, srečevanje z drugimi generacijami, kot so obisk otrok iz vrtca ali druženje s študenti in drugimi prostovoljci.
Seveda je večini najpomembnejši stik s svojo družino in prijatelji, s katerimi se je družil tekom bivanja v bivšem domu. Te stike vzdržujte, kolikor se le da in dobro izkoristite čas, ki vam je z njimi namenjen.
V večini domov za ostarele nudijo stanovalcem tudi duhovno oskrbo v obliki kapelic, maš in skupinskih molitev.
Kdaj prilagajanje življenju v domu postane težava?
V kolikor ste starostnik, ki še lahko poskrbi sam zase, vaše misli pa so bistre in urejene, vam bodo poprej omenjeni nasveti prišli še kako prav, vendar žal takšni pogoji niso zmeraj prisotni.
Če ste v fizično ali psihično slabem stanju, bo vključitev toliko težja. V kolikor ne morete skrbeti sami zase v smislu, da se lahko sprehodite, da nimate težav z demenco, da imate dovolj energije za aktivno življenje v starosti, bo tudi vaše življenje temu primerno manj pestro. Na tej točki se pokaže šibkost domov za ostarele pri nas, saj je znano, da so v številnih domovih kadrovsko podhranjeni.
Zaradi premajhnega števila zaposlenih, oziroma njihove preobremenjenosti na delovnem mestu, ste tako več ali manj prepuščeni samemu sebi. Če ste v slabem zdravstvenem stanju je vsekakor bolje, da ste v domu za ostarele, kjer imate še zmeraj bistveno boljšo oskrbo, kot če bi bili sami doma. Je pa res, da za individualno ukvarjanje s tistimi starostniki, ki ne zmorejo več skrbeti sami zase, prevečkrat zmanjka časa, kar je tudi velika kritika iz strani starostnikov samih, kot tudi njihovih družin. V tem primeru so obiski svojcev še toliko bolj pomembni.
Od vašega počutja tekom življenja v domu za starejše je torej odvisnih mnogo dejavnikov, za nekatere lahko poskrbite sami, kadar to ni več mogoče pa postanete odvisni od ljudi okrog sebe, torej osebja zaposlenega v domu, ki se bodo sicer trudili po svojih najboljših močeh, a je na tem področju pri nas potrebno še veliko postoriti. Dober začetek bi bil že v zadostni količini zaposlenih, ki jih dom, predvsem pa stanovalci doma zelo potrebujejo.