"Organizatorji smo veseli, da smo lahko vse prireditve izpeljali, kot smo jih načrtovali - v živo, s številno otroško, mlado in odraslo publiko, ki je program spremljala z velikim zanimanjem, navdušenjem in hvaležnostjo.
Hkrati pa že snujemo 14. izdajo festivala, ki je predvidena za pomlad 2022," so ob zaključku 13. Bobrov povedali organizatorji ljubljanskega festivala kulturno-umetnostne vzgoje.
V soboto, 2. oktobra, smo se namreč po dveh tednih, kolikor je letos trajal program, poslovili od jesenskih Bobrov, in sicer, kot je že tradicija, v Centru urbane kulture Kino Šiška.
Več kot 130 dogodkov in gostje iz tujine
Na letošnjem festivalu Bobri je 34 producentov pripravilo 130 dogodkov, ki so bili po večini izpeljani po načrtu in se jih je lahko na 35 različnih prizoriščih udeležilo več tisoč obiskovalcev.
Program so tudi tokrat sestavljale gledališke, filmske, glasbene in plesne predstave, vodeni ogledi razstav, delavnice in druge dejavnosti, ki jih za otroke in mlade pripravljajo številne vladne in nevladne ustanove ter posamezniki, na področju kulturno-umetnostne vzgoje delujoči v Ljubljani in širše. Bobri so se odpravili tudi na potep - letos prvič v Cerknico.
Program so tudi tokrat obogatile stvaritve gostov iz drugih držav, letos iz Avstrije in Francije. Gostovanje plesne predstave Poveljnik Groove v produkciji Alexa Tescha, mladega vsestranskega plesalca sodobnega plesa, je podprl Avstrijski kulturni forum Ljubljana; predstavo Oh la la, ki je nastala v koprodukciji Hiše otrok in umetnosti, Mestnega lutkovnega gledališča Reka in kolektiva Ma-Théâ iz Centra za otroško ustvarjalnost v Tinqueuxu, pa je delno podprl Francoski inštitut v Sloveniji.
Program so tudi letos obogatili številni spremljevalni dogodki, od katerih nekateri še potekajo. Na primer do 14. oktobra se lahko z vnučkom odpravite na vrt Društva slovenskih pisateljev v Ljubljani, kjer na Čudežni klopi poteka zvočna instalacija izbora pravljic in zvočnih kolažev za otroke.
Kaj vse vpliva na oblikovanje identitete?
Program jesenskih Bobrov se je vrtel okoli posameznikove identitete. Preko kulturnih in ustvarjalnih vsebin so otroci in njihovi starši ter stari starši raziskovali, kaj identiteta sploh pomeni. Spraševali so se, kaj jo sestavlja, kako se gradi in kaj vse vpliva nanjo.
V sklopu festivala je tako nastal tudi raziskovalni projekt Valerie Wolf Gang Identiteta, ki je bil na ogled v Mestnem muzeju Ljubljana. Nastal je v sodelovanju z ljubljanskimi otroki (OŠ Prežihov Voranc) in študenti Ljubljanske Univerze, finančno pa ga je podprla Univerza v Ljubljani. Umetnica je v njem raziskovala, kako na oblikovanje posameznikove identitete vpliva tehnologija. Razmišljala je o tem, kako nas tehnologija lahko razčloveči in kako je zmožna vizualno podobo posameznika generirati do te mere, da ji verjame ter meje med virtualnostjo in realnostjo ne prepozna več.
V Mestni knjižnici Ljubljana, Pionirska – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo so pripravili tudi obsežen seznam kakovostnih knjig, ki tako ali drugače spregovorijo o tematiki letošnjega festivala ter je dostopen na spletni strani festivala.
In katere teme se bodo Bobri lotili spomladi 2022?