Namen centra je namreč prav spodbujanje iskanje novih rešitev za aktivno in zdravo staranje predvsem v državah jadranskojonske regije (Adrion). V centru moči združujejo različni strokovnjaki.
"S centrom želimo nasloviti izzive staranja prebivalstva. Vemo, da se starosti ne moremo izogniti, lahko pa se nanjo prilagodimo in izboljšamo produktivnost v starejših letih ter nenazadnje kvaliteto življenja," je na dogodku povedal Vlado Dimovski, koordinator centra na UL in profesor na Ekonomski fakulteti UL.
Center sicer predstavlja platformo, ki povezuje discipline, njen cilj pa je s podporo znanstvenih raziskav spodbujati inovacije na področju aktivnega in zdravega staranja. "Ljudi, še posebej starejše, je potrebno spodbujati h gibanju, ustrezno pa je treba izkoristiti tudi športne rekvizite in športne prostore, ki bi bili primerni za starejše,“ je podaril Dimovski in dodal, da je pretekli dogodek na Fakulteti za šport, kjer je potekala predstavitev različnih aktivnosti za starejše, je odličen primer, kjer strokovnjaki izmenjujejo svoja znanja, obenem pa jih prenašajo tudi v praktično uporabo.
Telesna aktivnost bi morala biti del zdravljenja
V okviru dogodka na Fakulteti za šport so tako predstavili tudi znanstvene izsledke ter različne gibalne programe za starejše, ki so primeri prenosa znanstvenih spoznanj v prakso. Poudarili so, da bi telesna vadba morala biti del sestavni del zdravljenja.
Sodelujoči starejši so izvedli tudi praktičen prikaz in demonstracijo različnih aktivnosti: starejši so izvajali prilagojene športne aktivnosti, kot je hoja med ovirami, strokovnjaki pa so merili njihovo telesno pripravljenost (program spremljanja telesne zmogljivosti SLOfit odrasli).
Vodja raziskovalne skupine na Fakulteti za šport Gregor Jurak pa je pri tem poudaril, da je namen sistema SLOfit odrasli, da starejši na podlagi poročil, ki jih dobijo kot povratno informacijo po meritvah, spoznajo, katere sestavine telesne zmogljivosti bi morali izboljšati za zmanjšanje zdravstvenega tveganja, in se vključijo v ustrezne vadbene programe. Meritve za odrasle in starejše na fakulteti sicer izvajajo enkrat na mesec brezplačno.
Vadba v vodi za ravnotežje, moč in povezovanje
Potekala je tudi predstavitev programa vadbe v vodi za starejše, pri kateri je poudarek na različnih plesnih aktivnostih v vodi in vajah za moč. „Telovadba v vodi je še posebej pomembna za krepitev občutka za ravnotežje. Največ poškodb pri starejših pride namreč ravno zaradi izgube ravnotežja," je povedal predstojnik Inštituta za šport Boro Štrumbelj in poudaril, da je, poleg gibanja, pomemben del programa tudi druženje med starejšimi. Poleg tega je prednost vadbe v vodi tudi, da si vadbo lahko prilagodi vsak posameznik sam glede na svoje zmožnosti.
VIR: STA