Ugotovili so, da bi le 15 minut lahke do zmerne hoje lahko pomagalo zavirati tvegano zvišanje krvnega sladkorja v telesu. Raziskovalci tako domnevajo, da bi zgolj z malo redne telesne aktivnosti ti ljudje lahko zmanjšali tveganje za razvoj diabetesa.
Še več, študija, ki je bila sicer objavljena v publikaciji „Diabetes Care“, je razkrila, da bi trije 15 – minutni sprehodi vsak dan po jedi ali 45 – minutni sprehod na dan v večernem času lahko preprečil tvegan dvig sladkorja še za naslednjih 24 ur. Najbolj učinkovit pa naj bi bil prav večerni sprehod.
Inovativna študija je bila sicer opravljena v posebnem laboratoriju za klinično fiziologijo, in sicer na Univerzi George Washington v sodelovanju s Šolo za javno zdravje. Deset posameznikov so vključili v raziskavo in jih namestili v posebne prostore. Redno so jim merili pomembne življenjske funkcije, porabo kalorij, gibanje krvnega sladkorja, delovanje metabolizma itn. Vsi udeleženci so sicer v testnem obdobju dobili običajne obroke hrane (prehrana ni bila prilagojena). Prvi dan preizkusa je služil kot „kontrolno obdobje“ in udeleženci niso hodili ali telovadili. Naslednje dni so bili najprej naprošeni, da po vsakem obroku 15 minut hodijo po tekalni stezi (intenzivnost hoje je bila zmerna), v nadaljevanju pa zjutraj ali zvečer enkrat na dan po 45 minut.
PREBERITE TUDI: Iz najnovejših raziskav: s svetlobno terapijo nad demenco
Po vseh preizkusih so raziskovalci ugotovili, da je bil večerni sprehod najbolj učinkovit pri zniževanju krvnega sladkorja in je pozitivno na organizem deloval še 24 ur.
"Te ugotovitve so odlična novica za ljudi v 70. in 80. letih, ki imajo še dovolj moči, da se lahko redno gibajo“, je ob zaključku študije dejala Loretta DiPietro, doktorica znanosti, predsednica oddelka za znanost o vadbi in vodja študije.
VIR: https://www.healthline.com/