"Izdatki za zdravstvo se ne smejo obravnavati kot breme!"

Ministrica za zdravje, Milojka Kolar Celarc, se je udeležila zasedanja ministrov Sveta Evropske unije za zaposlovanje, socialno politiko, zdravje in varstvo potrošnikov (EPSCO) v Bruslju. Ministrica je izpostavila reševanje problematike dostopnosti novih zdravil z vidika poznega ali izpadlega prihoda zdravil, nastanka motenj v preskrbi in doseganja sorazmernih cen zdravil.
Izdatki za zdravstvo se ne smejo obravnavati kot breme. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Izdatki za zdravstvo se ne smejo obravnavati kot breme. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Ministrica se je v izjavi za javnost, ki jo je podala po koncu zasedanja, dotaknila tudi Svetovnega dneva boja proti aidsu. Poudarila je pomen zgodnjega zdravljenja ter izpostavila potrebo po testiranju na okužbo s HIV. Glede izbruha ošpic je spomnila, da je edina učinkovita zaščita pred ošpicami cepljenje, ki ga priporoča vsem, ki ošpic niso preboleli ali niso bili cepljeni z dvema odmerkoma cepiva.

Svet EPSCO v sestavi ministrov za zdravje je sicer v okviru zakonodajnih posvetovanj potrdil poročilo o napredku glede predloga dveh uredb o medicinskih pripomočkih in o "in vitro" medicinskih pripomočkih. Ministri za zdravje so pozdravili poročilo o napredku, kjer je dobro povzeto dosedanje delo petih predsedstev (Cipra, Irske, Litve, Grčije in Italije). Ustrezno so tudi identificirana vsa odprta vprašanja, ki jih je še potrebno razrešiti na tehnični ravni (npr. estetski medicinski pripomočki, reprocesiranje medicinskih pripomočkov za enkratno uporabo, okrepljen nadzor medicinskih pripomočkov pred in po dajanju na trg, nameščanje enotne identifikacijske številke in s tem zagotavljanje večje sledljivosti). Ministri so ob zaključku razprave ugotovili, da je potrebno zagotoviti soliden in robusten zakonodajni okvir, ki bo vodil v večjo varnost pacientov in inovativnost na področju medicinskih pripomočkov.

Ministri za zdravje so v nadaljevanju izrazili stališča glede vmesnega pregleda strategije Evropa 2020. Zavzeli so se za medresorsko sodelovanje, še posebej med sektorji zdravstva, sociale in financ. Boljše zdravje prispeva k daljši življenjski dobi in gospodarski rasti. Ministrica za zdravje, Milojka Kolar Celarc, je med drugim izpostavila pomen načela "zdravje v vseh politikah" in dodala, da se izdatki za zdravstvo ne smejo obravnavati kot breme, ampak kot investicija za prihodnost.
"Menim, da se morajo tudi nosilci ostalih politik zavedati pomena zdravja in pomagati zdravstvenim sistemom, da bi bili le-ti čim bolj učinkoviti in vzdržni," je dejala.
Zavzela se je tudi za izmenjavo izkušenj in znanja med državami članicami na področju zdravstvenih kazalnikov in ocenjevanjem uspešnosti zdravstvenih sistemov v okviru Evropskega semestra. Ob tem je poudarila, da je potrebno spoštovati nacionalne pristojnosti in suverenost posameznih držav članic.

V okviru nezakonodajnih dejavnosti je Svet potrdil sklepe Sveta o cepljenju kot učinkovitem orodju za javno zdravje, o varnosti pacientov in kakovosti zdravstvenega varstva, vključno s preprečevanjem in obvladovanjem bolnišničnih okužb, protimikrobne odpornosti ter o inovacijah v korist bolnikov.

Ministrica je poudarila, da se Slovenija na področju zdravil uvršča med male trge in se sooča s številnimi izzivi, med drugim z dostopnostjo do novih zdravil za bolnike ob hkratni vzdržnosti zdravstvenega sistema. Ministrica je zato izpostavila reševanje problematike dostopnosti novih zdravil z vidika poznega ali izpadlega prihoda zdravil, nastanka motenj v preskrbi in doseganja sorazmernih cen zdravil. V nadaljevanju je izpostavila, da je problem dostopnosti do zdravil na malih trgih v veliki meri povezan z velikostjo trga kot tudi z višino cen zdravil. Po oceni Slovenije je potrebno narediti korak naprej, potrebno je začeti iskati sistemske rešitve oziroma ukrepe, tako neregulatorne kot tudi regulatorne narave.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Ali barvanje las povzroča raka?

Kako škodljive so barve za lase? Ljudje naj bi lase bar...

Z zelišči proti vnetju ledvic

Vnetja ledvic lahko lajšate tudi z domačimi pripravki i...

Stres in zdravje

Brez zdravja ni nič. Nekaj sem spoznala na podlagi opaz...

Kako preprečiti kalcinacijo žil?

Če z leti v kosteh izgubljamo kalcij, se po drugi stran...

Ana Petrič: "Starejši ne vedo, kakšne pravice jim pripadajo."

"Ne načrtujejo na zalogo. Prepozno začnejo prilagajati ...

Prekomerna izpostavljenost soncu je dejavnik tveganja za vse vrste kožnega raka

Bližajo se topli meseci leta. Na NIJZ zato želijo ob Dn...

Intervju: "To je starost, ko pridemo do točke brez vrnitve, kar se tiče višine pokojnine."

"Če varčujemo, nas bo čas bogato nagradil. Če pa vse ži...

AMERIŠKI SLAMNIK - krepi imunski sistem, pomaga v boju z virusi in okužbami

Pod drobnogled smo vzeli ameriški slamnik ali ehinacejo...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2025 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.