Po najnovejši študiji je smrt označena kot zadnja električna aktivnost v naših možganih. To so pravzaprav zadnje aktivnosti, ki se pojavijo v možganih, preden dokončno prenehajo delovati. Nova spoznanja ne izključujejo možnosti, da lahko možgane spravimo v ponovni zagon celo od tri do pet minut po tem, ko se naše srce že ustavi.
Raziskavo je izvedla skupina nevrologov na Medicinski fakulteti v Berlinu. Raziskovala je možgane pacientov, ki so izrazili željo, da jih ne oživljajo v primeru smrti. V njihove možgane so vgradili elektrode, s pomočjo katerih so prišli do spoznanja, da možganske celice po tem, ko srce preneha biti, delujejo še nekaj časa. Njihova aktivnost se konča šele nekaj minut po tem, ko srce preneha črpati kri in kisik po žilah v telesu.
Kakorkoli, najnovejša spoznanja nimajo dokončnega odgovora na vprašanje, kdaj točno nastopi smrt, pravi doktor Jed Hartings z Vseučilišča v Cincinnatiju: »Nikoli nismo imeli metode, s pomočjo katere bi lahko brez dvoma potrdili možgansko smrt, in nikoli ne moremo biti povsem prepričani, kdaj natančno je prišlo do popolne izgube zavesti.«
Omenjena raziskava je kljub temu pomembna, ker daje odgovor na vprašanje, do kdaj je smiselno oživljati ljudi, preden nastopijo nepopravljive poškodbe možganov. Poleg tega bodo imele nove informacije vpliv tudi na proces darovanja organov in obravnavo zastoja srca.