Če ste tudi sami med tistimi, ki radi vedno in povsod preizkusijo svojo srečo, se vprašajte, ali poznate koga, ki je dejansko zadel obljubljeno bogato nagrado, bodisi najnovejši avtomobil luksuzne znamke, majhno hiško ali bon za najljubšo živilsko trgovino?
Vse to so velike, a prazne obljube spletnih goljufov, ki ciljajo na to, da bo bogata nagrada uporabnike spodbudila k množičnemu sodelovanju, kar bo zanje pomenilo finančno korist. Računajo namreč na uporabnikovo naivnost in (za)upanje. Pa poglejmo, kako jim to uspe.
Zasledite objavo o nagradni igri
Na družbenem omrežju Facebook se nenadoma pojavi stran, ki kopira podobo in le nekoliko spremeni ime resničnega podjetja ali organizacije. Med brskanjem po omrežju, naletite na objavo, ki navaja, da trgovina ravno praznuje rojstni dan ali pa obeležuje nek drug pomemben dogodek, zato podarja bone za nakup, darilne pakete ali druge finančne nagrade.
FOTO: Primer lažne objave na Facebook strani, ki zlorablja podobo znanega trgovca.
Vse, kar morate storiti je, da všečkate in komentirate objavo. Navadno lahko preberete tudi lažne komentarje 'srečnih nagrajencev', da bi nagradna igra izpadla bolj prepričljivo. A kdo bi vam podaril denar za samo en klik z miško ali komentar pod sliko? Prevara se tu pravzaprav šele začne.
Posredovati jim morate svoje podatke
Pod pretvezo, da morate za sodelovanje v nagradni igri izpolniti vprašalnik, vas prek povezave preusmerijo na drugo spletno stran. Tam se nahaja vprašalnik za zbiranje vaših osebnih podatkov. Nato pa vas zavedejo, da v prijavni obrazec vpišete še telefonsko številko.
FOTO: Primer lažne spletne strani, kjer naj bi se vključili v žreb.
Ključno je, da preberete drobni tisk
Na spletni strani za vpis podatkov, ki so pogoj za sodelovanje v nagradni igri, se skriva tudi drobni tisk. V njem navadno piše, da do nagrade ne boste prišli tako enostavno, kot so sprva obljubljali. Pravzaprav navajajo, da se z vpisom telefonske številke prijavite v plačljiv SMS kub oz. se naročite na neko plačljivo storitev. Začetni znesek se potem spremeni v visok mesečni obrok na položnici za mobilno telefonijo, ki velja, dokler naročnine ne prekličete. Kar pa je izjemno težko. Sumljivo je tudi, če so navodila in drobni tisk zapisana v nekem drugem jeziku.
V nekaterih primerih pa prevaranti od vas zahtevajo podatke kreditne kartice. S posredovanjem številke kreditne kartice in klikom na gumb »Strinjam se« pravzaprav potrdite naročnino na neko drago storitev, ki je ne potrebujete. Za nagrado pa se lahko obrišete pod nosom. Bila je le krinka za drago prevaro.
Foto: Drobni tisk navaja, da se boste registrirali v neko plačljivo storitev. Sumljivo je, da je zapisan v tujem jeziku.
Kako se odjavite?
V drobnem tisku po navadi piše, da se uporabniki lahko kadarkoli odjavijo od naročnine tako, da kontaktirajo njihovo podporo uporabnikom. Vendar pa je odjava, po izkušnjah uporabnikov, izredno zapleten in dolgotrajen proces. Poleg tega vam že plačanega denarja ne bodo vrnili.
Ne nasedajte prevelikim obljubam
Recept, kako prepoznate lažne obljube, je zelo preprost. Pomislite, preden kliknete in se spustite v lov za nagrado. Vprašajte se, zakaj bi vam nekdo dal nagrado, vredno skoraj tisoč evrov, v zameno za en sam klik, 1 € ali vašo telefonsko številko.
Prepoznajte lažne Facebook profile in strani
Da se boste v prihodnje lažje že na daleč ognili prevari, morate vedeti, kako prepoznati lažne profile in strani na Facebooku.
Prvi podatek, ki ga lahko zelo hitro vidite, je število sledilcev in všečkov na strani. Če gre za znano blagovno znamko oz. znanega trgovca, ki je na trgu že zelo dolgo, njegova Facebook stran gotovo ne bo imela le nekaj 10 sledilcev. Take legitimne strani se navadno ponašajo z več 10 tisoč sledilci. Enako velja za lažne profile. Navadno goljufi komentirajo iz lažnih profilov, ki imajo le nekaj prijateljev in ukradene slike.
Malenkost bolj skrita informacija pa je datum nastanka strani. Tega poiščite tako, da kliknete na 'vizitka', nato pa na 'preglednost strani', kjer vidite, kdaj je bila stran ustvarjena. Glede na to, da lažne nagradne igre goljufi navadno prirejajo na novo postavljenih in lažnih straneh, je 'mladost' strani zelo očiten znak, da gre za prevaro.
FOTO: Primer pregleda Facebook strani
Zlorabijo identiteto znane osebe
Pogosto goljufi zlorabijo tudi identiteto znane osebe, saj načeloma tem osebam bolj zaupamo. Podobno kot pri lažnem oglaševanju zdravil, ki naj bi jih oglaševali zdravniki. To je le krinka, da ne bi podvomili v resničnost navedb. V tem primeru so zlorabili podobo Radia 1 in identiteto radijskega voditelja ter promovirali lažno nagradno igro.
Primer lažne nagradne igre z zlorabo identitet znanih oseb.
Izžreban je bil ravno vaš e-mail naslov
Še en način, kako goljufi vzpostavijo stik z vami, je obvestilo, da je bil vaš e-mail naslov izžreban v nagradni igri (v kateri sploh niste sodelovali). Zadeli pa ste milijonsko vsoto. Najprej prosijo za vaše podatke, potem pa pozovejo, da poravnavate stroške odprtja novega računa in nato vedno novih stroškov. Ko prenehate s plačevanjem (izmišljenih) stroškov in zahtevate obljubljeno nagrado, komunikacijo prekinejo.
Bodite previdni in vedno raje dvakrat preverite
Zato previdno in ne pozabite, nihče ničesar ne daje zastonj. Ne bo se zgodilo, da boste hodili po ulici, kjer bo nekdo s transparentom mahal, da deli denar v zameno za vašo telefonsko številko. Zato temu ne verjemite niti na spletu. Varujte svoje osebne podatke in če niste prepričani, zakaj ste prejeli neko sporočilo, raje ne klikajte na povezave in ne vnašajte podatkov v prijavne obrazce, do katerih vas pripeljejo.
Vabljeni, da si ogledate še naša videa na temo lažnih nagradnih iger na spletu:
https://youtu.be/6wF3f19tusA?si=-NjCVnf59mOAeMMh in https://youtu.be/9oAWedxbRNg?si=nF8r-5TYPFDlgv3v