Strokovnjaki še niso našli pravega vzroka, zakaj prihaja do kalcinacije sklepa. Menijo, da prehrana na to bolezen nima vpliva. Zdravljenje pa se prične le, če ima bolnik velike težave.
Težave zaradi kalcinacije imajo najpogosteje ljudje, ki so stari od 40 do 65 let. Največkrat se ta pojavi na območju ramenskega sklepa, prizadene pa do 22 odstotkov ljudi. Povzroči lahko bolečino, tudi slabšo gibljivost.
Kako prepoznamo kalcinacijo ramenskega obroča?
Pogosti znaki so bolečine ob zapenjanju oblačil na hrbtu, bolečine ob dvigovanju rok nad glavo, bolečine ob ležanju na rami, slabša gibljivost sklepa in podobno.
Kaj je vzrok za nastanek kalcinacije?
Pravega vzroka strokovnjaki še ne poznajo, znano pa je, da do te nevšečnosti prihaja pogosteje pri ljudeh, ki imajo obrabo ramenskega sklepa, zlasti ljudje, ki opravljajo redno ponavljajoče gibe. Prav tako se pogosteje pojavlja pri ljudeh, ki so utrpeli kakšno poškodbo.
Kako nastaja kalcinacija?
Težava nastaja na območju kit in drugih mehkih tkivih v ramenskem predelu. Zaradi obrabe se mišično tkivo nadomešča z vezivnim, prihajati prične do odlaganja kalcija v kitah in mehkih delih okoli sklepa.
PREBERITE TUDI: Poglejte, kako lahko izboljšate svoje zdravje samo s hitro hojo. Presenetilo vas bo! Kalcinacija ni povezana s prehrano, niti z vnašanjem kalcija v telo, nastaja zaradi vnetij, poškodb, obrabe.
Kako preprečiti kalcinacijo? Preprečimo jo lahko tako, da previdno dvigamo roke, da ne poškodujemo ramenskega sklepa. Če se poškodujemo, če poškodujemo mišice ali ostala mehka tkiva v ramenskem obroču, je nujno zdravljenje. Le tako ne bo prišlo do kalcinacije.
Kako kalcinacijo zdravimo? Če zaradi kalcinacije prihaja do bolečin, jo zdravimo oziroma lajšamo bolečine s protibolečinskimi zdravili. Pomaga nam lahko tudi fizioterapevt.
Najprimernejše zdravljenje zdravnik določi po rentgenskem slikanju, s pomočjo katerega ugotovi, kje in kolikšna je kalcinacija.
Kalcinacijo se najpogosteje zdravi z ultrazvočnim obsevanjem, s terapijo z udarnimi valovi ali s fizioterapijo.
Kako si lahko bolečine lajšamo sami? Obstaja mnogo domačih receptov, s katerimi lahko lajšamo bolečine. Nekaterim zelo pomaga ledeni obkladek, pomaga tudi masaža bolečega območja s kocko ledu.
Pomagajo vam lahko tudi obkladki iz medu in kisa. Zmešamo žlico medu in žlico kisa ter namažemo na obolelo mesto in pustimo vsaj pol ure.
PREBERITE TUDI: Razlogi za trden in lahek spanec Pomaga vam lahko tudi obkladek z limoninim sokom. Izcedimo sok ene limone, vanj namočimo bombažno krpico in položimo na obolelo mesto. Vsak dan ponavljamo.