V zadnjem času se veliko piše o tem, da naj bi bilo oljčno olje škodljivo, če ga uporabljate za kuhanje in cvrtje hrane. pri visokih temperaturah naj bi se sproščali toksini in svobodni radikali, ki so zdravju zelo škodljivi.
Številne raziskave so pokazale, da je pravo oljčno olje zelo zdravilno in preprečuje nastanek mnogih hudih bolezni, med njimi tudi bolezni srca ter rakava obolenja. Vsekakor pa drži, da naj ga ne bi preveč izpostavljali visokim temperaturam še najbolj zdravo je, če ga uživate hladnega. Dnevno ga potrebujete okrog dve do tri žlice, to je 30 do 45 mililitrov.
Oljčno olje ima nižje vrelišče od ostalih olj. To pomeni, da prej prične razpadati in se pričnejo tvoriti nevarne snovi, kot so toksini in prosti radikali. Ekstra deviško oljčno olje ima najvišjo točko segrevanja pri 166 stopinj Celzijah, medtem ko imajo ostala olja, namenjena za kuho in cvrtje 220 stopinj C.
Zato je najbolj priporočljivo, da oljčno olje uporabljate za prelive, solate in podobno in ga uživate hladnega. S tem, ko ga grejete, uničite tudi veliko antioksidantov in ostalih zdravilnih snovi v njem.
Različna olja imajo različno temperaturno točko dimljenja, kar pomeni, da lahko nekatere bolj segrevamo, druge manj. Ko dosežejo točko dimljenja, postanejo zdravju škodljiva.
Oljčno olje lahko segrevate do 166 stopinj Celzija, hladni stisnjeno žafranovo olje do 168 stopinj, kokosovo do 177, sončnično do 240, oljčno predelano olje do 220, navadno žafranovo olje do 230, koruzno do 234, repično do 242 in kikirikijevo olje lahko segrevate do 244 stopinj Celzija.