Maščobe: Zdrave ali ne?

Ali imajo maščobe resnično negativni vpliv na naše zdravje? Ali so nasičene maščobe res eden glavnih krivcev za srčno žilne bolezni? Ali je raven holesterola odvisna od tega, koliko maščob zaužijemo? Preverite v prispevku!
So maščobe zdrave za naše telo? (foto: FreeDigitalPhotos.net)
So maščobe zdrave za naše telo? (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Holesterol je pojem, ki ga vsi poznamo kot nekaj slabega. Temu ni tako. Prav tako ni res, da je raven holesterola edini krivec za srčno žilne bolezni. Holesterol je samo eden izmed pokazateljev tveganja, ki bi ga morali upoštevati v sestavljanki imenovani Naše zdravje. Velikokrat tudi temu žal ni tako in zdravila se po nepotrebnem predpisujejo v veliki meri zaradi dveh razlogov. Prvi je ta, da se ljudem ne ljubi poskrbeti za svoje zdravje, drugi pa zaradi dobička farmacevtske industrije. Ogromno se namreč da urediti s pravilno prehrano in zdravim načinom življenja še preden posežemo po zdravilih. Ne zmeraj, ampak poudarjam velikokrat!

Poznamo veliko različnih zdravil za zniževanje ravni holesterola v krvi. Statini so eno izmed njih in prav statini so tudi eno izmed najbolj prodajanih zdravil na svetu.

Mnogo let smo poslušali nasvete o znižanju vnosa maščob v prehrani. Verjeli smo, da maščobe doprinesejo k nastanku srčno žilnih bolezni. No, to se je v zadnjem času precej spremenilo. Sedaj vemo, da so zdrave maščobe, med katere sodijo tudi nasičene, zelo pomembne in koristne za naše zdravje:

• Hitrejša izguba maščob. Raziskovalci so odkrili, da uživanje maščob med dieto, povzroči izgubo večjega odstotka maščob. Torej, če želite v krajšem času izgubiti telesno težo, potem poskrbite, da boste uživali dovolj maščobe med dieto.

• Boljši metabolizem. Maščobe izboljšajo živčno signalizacijo znotraj telesa, kar povzroči bolj živ metabolizem. To se kaže v izboljšanem funkcioniranju hormonov, kar pa vpliva na ˝kurjenje˝maščob.

• Zdravje možganov. Človeški možgani imajo cca.100 milijard nevronov in so primarno sestavljeni iz holesterola in maščob, večinoma nasičenih. Nevroni potrebujejo nasičene maščobe kot hranila za boljše možgansko delovanje.

• Zdravje pljuč. Pljuča so oblečena s površinskim slojem, ki deluje kot lubrikant. To omogoča pljučem, da se raztezajo in krčijo, ter s tem vsrkavajo kisik v alveole. Brez tega sloja bi se pljuča sesedla zaradi prevelikega površinskega pritiska. Ta površinski sloj je sestavljen iz nasičenih maščobnih kislin. Torej je pomembno, da zaužijemo dovolj nasičenih maščob in pljučem zagotovimo optimalno zdravje.

• Močne kosti. Če želimo, da je kalcij učinkovito absorbiran v kosti, moramo uživati maščobe. Dr. Mary Enig, ki je strokovnjakinja na področju dietnih maščob in zdravja ljudi, trdi, da mora biti od vseh zaužitih maščob, vsaj 50% nasičenih maščob, saj je od tega odvisna absorpcija kalcija.

• Zmanjšano tveganje za kardiovaskularna obolenja. Z uživanjem zadostne količine maščob, se zmanjša raven lipoproteinov v našem telesu. Lipoproteini pa so povezani z nastankom bolezni srca in tako posledično uživanje maščob zmanjša tveganje za kardiovaskularno obolenje.

• Boljše vsesplošno počutje. Maščobe krepijo imunski sistem in izboljšujejo zdravje. Bele krvničke za optimalno delovanje potrebujejo maščobe in posredno zadostna raven maščob pomeni optimalno delujoč imunski sistem. Če bele krvničke ne delujejo optimalno, pomeni, da niso sposobne identificirati in uničiti tujke v telesu, kot so bakterije in virusi.

Danes vidimo, da so maščobe bile mnogo let napačno interpretirane in njihova potencialna korist za zdravje neprepoznana. Danes vemo več in jih zato lahko izkoristimo do njihovega potencialnega maksimuma. Po vsem povedanem, bi morali ljudje uživati maščobe iz visokokakovostne hrane, kot je organsko kokosovo olje, bio jajca, travniško hranjeno govedo, divje ribe, olivno olje, hladno stiskana olja oreščkov, ter polnomastne mlečne izdelke.

 
Več o tem boste našli TUKAJ.

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Sarah Jessica Parker: "Nimam se namena nenehno ukvarjati s svojimi gubami in staranjem"

Zvezdnica serije Seks v mestu se je odločila za dostoja...

All-on-4: Rešitev za funkcionalen nasmeh

Ste izgubili več zob in s tem funkcionalnost vašega nas...

Tako lahko povsem naravno znižate holesterol

Povišan holesterol predstavlja tveganje za razvoj hujši...

Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni: »Nikoli prezgodaj, nikoli prepozno«

Mesec september v svetu obeležujemo kot svetovni mesec ...

Ali barvanje las povzroča raka?

Kako škodljive so barve za lase? Ljudje naj bi lase bar...

Žajbelj – uravnava holesterol, lajša simptome menopavze in izboljšuje spomin

Koristi žajblja že dlje časa preučuje tudi znanost. Kar...

Kaj se zgodi s telesom, če naredimo 4000 korakov na dan?

Kaj se začne dogajati z našim telesom, če naredimo samo...

V Cankarjev dom v Ljubljano prihaja že 22. Festival za tretje življenjsko obdobje

Od 27. do 29. septembra prihaja že 22. Festival za tret...

Metka Klevišar: MUCA JI POLEPŠA ŽIVLJENJE

Sama nisem nikoli imela niti mačke, niti psa, tako da š...

OGNJIČ: celi rane, pomaga pri težavah z limfo, podpira jetra, deluje protimikrobno

Ognjič je pogosta vrtna rastlina, ki raste praktično po...

22. Festival za tretje življenjsko obdobje konec septembra v Cankarjevem domu

V Cankarjev dom v Ljubljano od 27. do 29. septembra pri...

Intervju: Ustvarjalnost starejši osebi nudi občutek namena in cilj, da ostane aktivna...

Vse več raziskav kaže, da ima ustvarjalnost neverjeten ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Irena Dolinšek - IR1

Irena Dolinšek - IR1
upokojena organizatorka dogodkov


"Ljudje se moramo čim prej otresti strahu pred staranjem in delom življenja v penziji! Pomembno je, da sprejemamo vse stopnje razvoja v svojem življenju in izkoristimo njihove prednosti, saj je teh v vsakem obdobju življenja veliko, če jih le vidiš."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2023 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.