Meni običajno nastopi v starosti od 50 do 52 let, hormonske motnje pa se začnejo že 4 do 10 let prej. Ena od najbolj pogosto spregledanih težav, tudi zato, ker je na zunaj nevidna, je povišan krvni tlak. Nastane, ker zaradi upada ženskih hormonov žile postanejo manj elastične. Naj morajo biti še posebej pozorne ženske, ki imajo bolezni srca in ožilja v družini.
Zdravilnost učinkovin iz rastlin ima stoletno tradicijo. Precej časa je bila pozabljena, v zadnjih letih pa, potem, ko so številne raziskave pokazale, da so zdravila iz rastlin enako učinkovita kot sintetična, znova pridobiva na pomenu. Tudi za težave v menopavzi (in v pred-menopavzi) se lahko po pomoč odpravimo v naravo. Raziskave so celo pokazale, da so zdravila iz rastlin zoper vročinske valove in motnje razpoloženja boljša izbira kot nadomestna hormonska terapija.
Rastline, ki pomagajo pri vročinskih valovih, so: navadna konpoljika, grozdnata svetilka, kitajska angelika (poznana tudi kot ženski ginseng ali Dong Quai), soja in rdeča detelja.
Navadna konopljika zviša raven luteinizirajočega hormona, kar vpliva na ženski hormon progesteron. Grozdnata svetilka je ena od najbolj raziskanih zdravilnih rastlin. Vsebuje fitoestrogene, ki imajo podobne lastnosti kot »pravi« hormon estrogen. Fitoestrogene vsebujejo tudi kitajska angelika, soja in rdeča detelja.
Naše babice so si pri vročinskih oblivih pogosto pomagale s poparkom iz žajblja ali iz bele omele. Slednja je učinkovita tudi pri težavah s prebavo (zaprtje) in je naravno zdravilo zoper povišan krvni tlak.
Pri motnjah razpoloženja pa pomagajo ašvaganda, melisa, šentjanževka in maca.
PREBERITE TUDI: Intervju: "Kako se počutimo v starosti, je precej odvisno od življenja, ki smo ga že preživeli."
Viri:
Journal of Endocrinology
International Journal of Phytopharmacy